пәнҗешәмбе

Районыбызның “Сәләтле балалар өчен «ОНИКС» мәгариф үзәге”ндә  зур колач белән заманча һәм инициативалы педагогларның өч көнлек Бөтенроссиякүләм форумы узды. Бу мөһим вакыйга Россиянең 32 төбәгеннән, шул исәптән Чувашия Республикасы, Ростов-на-Дону, Санкт-Петербург, Липецк, Башкортостан һәм башка бик күп географик нокталардан 200 дән артык катнашучыны җыйды. Форумга Татарстан Республикасының төрле районнарыннан 148 педагоглар килде.

Өч көн дәвамында форум кунаклары иҗат һәм һөнәри үсеш атмосферасына чумдылар. Катнашучыларны педагогика турында төрле мастер-класслар, шулай ук спикерларның мавыктыргыч чыгышлары җәлеп итте, алар арасында Светлана Рекуненко, Мәрьям Салихова, Ольга Ефимова, Иван Высоцкий, Арман Костанян, Екатерина Тихонова, Петр Степичев һәм мәгариф өлкәсендә башка күренекле шәхесләр бар иде.

Форумның беренче көнендә укытучыларга иҗади кичә оештырылды, алар анда үзләрен флористика,  чәй ясау сәнгатендә сынап карадылар,  көндәлек макияж нигезләрен үзләштерделәр, мозаикадан картиналар иҗат иттеләр  һәм хәтта уң ярымшарда рәсем ясарга да өйрәнделәр. Катнашучылар рәхәтләнеп гитара астында җырладылар, дустанә һәм илһамландыргыч атмосфера тудырдылар.

Форумның икенче көне заманча белем бирү алымнарының актуаль проблемалары турында фикер алышу өчен мәйданчык булды. Спикерлар белем бирүнең өр-яңа алымнарын, уку процессына яңа технологияләр кертүне һәм сәләтле балалар өчен төрле типтагы уңайлы белем бирү мохите булдыруны тәкъдим иттеләр. Катнашучылар актив рәвештә сораулар бирделәр, үз фикерләре белән уртаклаштылар һәм үз төбәкләрендә уңышлы тормышка ашырыла торган эш тәҗрибәләрен тәкъдим иттеләр. Бу үзара хезмәттәшлек педагогик бергәлекләрнең үсешенә ярдәм итә торган тәҗрибә уртаклашуның мөһим өлешенә әверелде.

Күчмә өлешсез дә булмады, чөнки форум кунаклары өчен төрле экскурсияләр оештырылды: алар Лесхоз бистәсендәге дендрология бакчасында булдылар, бассейнда йөзделәр, тимераякта шудылар һәм Байлар Сабасы  белән якыннан таныштылар. Оештыручылар гына түгел, катнашучылар үзләре дә белемнәре һәм тәҗрибәләре белән уртаклашып активлык күрсәттеләр. Педагоглар фикерләр һәм табышлар белән уртаклашып, мәгарифтәге уңышның төп факторлары бердәмлек һәм хезмәттәшлек булуын аңладылар. Форум тәмамлануның күңелле ноктасы итеп һәркемгә рәхмәт хатлары тапшырылу вакытын да әйтеп китү дөрес булыр. Һәр катнашучы форумнан күңелле тәэсирләр белән генә түгел, ә яңа тәҗрибә белән дә китте, үзенең педагогик күнекмәләрен баетты һәм алга таба эшләү өчен идеяләр туплады.

сишәмбе

Буген Сабабызда 27 август көнне мәгариф хезмәткәрләренең август киңәшмәсе булып узды. Безнен Саба урта мәктәбе анда үзенен  эшче һөнәрләргә багышланган күргәзмәсен тәкъдим итте. Күргәзмәбезне электромонтерлар һөнәрен буыннан –буынга дәвам итуче Гайнетдиновлар гаиләсенә багышлап әзерләдек.

дүшәмбе

12-23 август көннәрендә гимназиябездә 1-5 нче сыйныф укучылары өчен "Җәйге интенсив"дип исемләнгән түләүле курслар үтте. Балалар дәресләргә рәхәтләнеп йөрделәр, элек өйрәнгән материалны кабатладылар һәм беркеттеләр. Гимназия администрациясе башлангыч сыйныфларның һәм инглиз теленең тәҗрибәле, креатив педагогларына хезмәтләре өчен, җаваплы әти-әниләребезгә, укуга һәм тәрбиягә тиешле игътибар бирүләре өчен, укучыларыбызга, дәресләрне калдырмаганнары һәм тырышып шөгыльләнгәннәре өчен рәхмәтле! Яңа уку елында барыгызга да уңышлар һәм яхшы билгеләр телибез!

җомга

16-18 август көннәрендә «Мирный» чаңгы-биатлон комплексында 2010-2013 елларда туган егетләр һәм кызлар арасында биатлон буенча ярышлар узды. Ярышларда спортчылар «Спринт» дисциплинасы буенча көч сынаштылар. «Сабантуй» спорт мәктәбе командасын 4 спортчы (биатлон буенча тренер Д.М. Шакирҗанов) яклады.

Беренчелек нәтиҗәләре: 2012-2013 елгы яшүсмерләр арасында Гайнуллин Инсаф көмеш медаль яулады. Шул ук категориядә Әнвәр Шакирҗанов  өченче урынны  алды.

Татарстан Республикасының биатлон буенча җәйге беренчелеге тәмамланды. Спортчыларыбызны җиңүләре белән котлыйбыз. Яңа биеклекләр һәм уңышлар телибез!

пәнҗешәмбе

21 нче август көнне безнең балалар бакчасында әкият көне булып узды. Әкиятләрдә кунакта булу бик кызыклы һәм мавыктыргыч иде! Аның төп максаты балаларны әкиятләргә тартудан гыйбарәт, чөнки, нәкъ менә әкият аша балалар яхшылык һәм яманлык, дуслык һәм хыянәт, кыюлык һәм куркаклык турында беренче күзаллауларын алалар. Шулай ук аңлаешлы формада әкиятләр балага нәрсә яхшы һәм начар булуын аңлата. Ахырда «Әкияттә кунакта»викторинасы узды. Без әкиятләр белән тематик атнадан читтә дә танышуны дәвам итәчәкбез, чөнки балаларга без әкиятләргә багышлаган бөтен эшчәнлек бик ошады.

дүшәмбе

Мавыктыргыч мастер-класслар.

июль, 2024 ел
пәнҗешәмбе

5 нче июльдә Байлар Сабасы бистәсенең Гали Закиров урамында урнашкан ябык зиратында өмә үткәрелә

октябрь, 2023 ел
чәршәмбе

3 октябрьдә Ростов шәһәрендә 2012 елгы кызлар арасында фехтование буенча Бөтенроссия ярышлары узды

сентябрь, 2023 ел
сишәмбе

2023 елның 25 сентябрендә безнең гимназиядә башлангыч сыйныф укучыларын Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең беренче баскычы булган «Орлята России» сафларына багышлау тантанасы узды.

сентябрь, 2023 ел
чәршәмбе

2023 елның 13 - 16 сентябрендә Казанда авыл җирлекләре һәм кече шәһәрләрдә урнашкан гомуми белем бирү учреждениеләре укучылары арасында «Кече һәм урта эшмәкәрлек» милли проекты  нигезендә оештырылган «АгроНТРИ-2023» бөтенроссия конкурсының финалы узды.