шимбә

Бөек Җиңүнең 79 еллыгы якынлашкан көннәрдә, Юлбат авыл җирлегендә гомер кичерүче тыл хезмәтчәннәрен 10 нчы Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча районара инспекциясе башлыгы Шафиков Айрат Вазыйх улы һәм авыл җирлеге башлыгы Шәмсиев Талип Рәшит улы котлап чыктылар. Аларга котлау сүзләре җиткерелде, Татарстан Республикасы Рәисе Миннеханов Р.Н һәм Саба районы Башлыгы Миннеханов Р.Н. исеменнән котлау открыткалары, бүләкләр тапшырылды.

Тэги: Юлбат авыл җирлеге

22 апрель көнне, “Гаилә елы уңаеннан”, Юлбат авыл китапханәсендә гаилә психологы, нейропсихолог Гайнуллина Зөлфия Рөстәм кызы белән чын күңелдән очрашу булды. “Гаилә кыйммәтләре” дип исемләнгән әлеге очрашуда  балалар, тормыш иптәше, гаиләдәге мөнәсәбәтләр турында җанлы әңгәмә корылды, четерекле сораулар каралып, аларның чишелү юллары эзләнде. Җылы һәм күңелле барган әңгәмәдән һәркем канәгать  калып, үзенә уйланыр һәм тормышын уңай якка үзгәртер өчен файдалы мәгълүмат алды.

дүшәмбе

2024 елның 19 апрель көнне «Бердәм гамәлләр көне» акциясе кысаларында, Юлбат мәдәният йорты һәм китапханә мөдирләре «Онытырга ярамый! Дәшми калырга ярамый!» дип исемләнгән,  Бөек Ватан сугышы елларында совет халкы геноциды корбаннары истәлегенә багышланган тарих сәгате үткәрделәр. Балалар хәрби хрониканың тарихи фактларын кызыксыну белән тыңладылар, СССР халкына каршы Бөек Ватан сугышы елларында нацистлар тарафыннан кылынган иң куркыныч җинаятьләр турында, бу җинаятьләрнең онытылырлык вакыты булмавы турында белделәр.

Тэги: Юлбат авыл җирлеге

Җирле үзидарә көне уңаеннан, 19 апрель көнне Юлбат мәдәният йорты һәм китапханә мөдирләре Юлбат авыл җирлеге башлыгы Шәмсиев Т.Р. белән «Авыл территориясе - җаваплылык өлкәсе»  исемле түгәрәк өстәл үткәрделәр. Талип Рәшит улы җирле үзидарә органнарының эше, аның төзелеше һәм эшчәнлек өлкәсе, хокуклары, бурычлары, мөмкинлекләре, җаваплылык турында сөйләде. Үз чыгышында ул торак пункттагы тормыш җирле хакимияткә дә, халыкның үзенә дә бәйле булуын билгеләп үтте. Яшь катнашучыларга үзләрен борчыган сорауларларын бирергә мөмкинлек булды, аларга тулы җаваплар бирелде.

Тэги: Юлбат авыл җирлеге

Бөек Ватан сугышы вакытында нацистлар басып алучылары тарафыннан Совет халкы геноцид корбаннары истәлегенә багышланган, "Онытырга хакыбыз юк" акциясе кысаларында, 11 апрель көнне Юлбат мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре «Билгесез сугыш битләре» дип исемләнгән әдәби сәгать үткәрделәр. Чарада  хатын-кызлар концлагерьлары турында сөйләнде һәм бу турыда презентация материаллары, видео күрсәтелде. Бу коточкыч вакыйгалар хәтерен саклап, шул афәттә үлгән һәм исән калган кешеләргә хөрмәт күрсәтеп, без мондый хәл кешелек тарихында бүтән кабатланмас дип өметләнеп калабыз.

дүшәмбе

14 апрельдә, Гаилә елы кысаларында, Юлбат мәдәният йорты, китапханә һәм Йосыф-Алан авыл клубы хезмәткәрләре «Бу безнең гаилә» дип исемләнгән әңгәмә үткәрделәр. Әңгәмә барышында чарада катнашучылар гаилә кыйммәтләре, гореф-гадәтләр турында сөйләделәр, үзләренең чигүләрен, кул эшләрен күрсәттеләр. Чара мавыктыргыч һәм файдалы үтте.

Тэги: Юлбат авыл җирлеге

Юлбат авыл китапханәсе һәм мәдәният йорты хезмәткәрләре белән берлектә, Гаилә елы кысаларында, «Гаилә белән китапханәгә" дип исемләнгән гаилә-аралашу сәгате узды. Чарага "Әдәби алан" проектында җиңгән балалар әти-әниләре белән чакырылды. Чара барышында алар викторина сорауларына җавап бирделәр, китапханәче белән бергә «гаилә» сүзенең мәгънәсе турында фикер алыштылар, гаилә турында мәкальләрне искә төшерделәр һәм яраткан балалар әсәрләрен кычкырып укыдылар. Чара шәм ясау буенча мастер-класс белән тәмамланды.

җомга

11 апрельдә Юлбат мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре шагыйрә Бикә Рәхимованың тууына 85 ел тулу уңаеннан, " Үз йөрәк җылысын бүләк итүче шагыйрә" дип исемләнгән кычкырып уку сәгате үткәрделәр. Чарага китап күргәзмәсе әзерләнде. Бикә Рәхимова татар шагыйрәсе, публицист һәм тәрҗемәче. Ул «Сәрвиназ», «Ачыл, күңел!», «Иделләр казанында», һәм балалар өчен шигырьләр җыентыклары: «Кырмыскалар өендә”, “Урман радиосы”, “Бакый сагыш” китап публицистикасы авторы.  Китапханәче укучыларны шагыйрәнең тормышы һәм иҗаты белән таныштырды. Чара шагыйрә Бикә Рәхимованың шигырьләрен чылбыр буенча кычкырып уку белән тәмамланды.

сишәмбе

7 апрель - Бөтендөнья сәламәтлек көне. Шуңа бәйле рәвештә, Юлбат мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре, авыл фельдшеры белән берлектә, сәламәт яшәү рәвешен формалаштыру максатыннан, «Сәламәт тәндә - сәламәт рух» дип исемләнгән әңгәмә үткәрделәр. Балаларга сәламәт яшәү рәвеше никадәр мөһим һәм күнегүләр никадәр файдалы икәнен аңлаттылар. Балалар фельдшерның сорауларына җавап бирделәр һәм сәламәт яшәү рәвеше турында лекция тыңладылар.

пәнҗешәмбе

3 апрельдә Юлбат мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре, гаилә елы кысаларында, «Гаилә һәм китап» дип исемләнгән кычкырып уку сәгате үткәрделәр. Чарага Бадиковлар, Фәләховлар һәм Хуҗиннар гаиләләре чакырылган иде.