җомга

Мишә авыл җирлеге депутаты Сафин Әхмәд Лесхоз урта мәктәбендә халык программасының "үсеш икътисады" юнәлеше кысаларында 9-11 сыйныф укучылары өчен финанс грамоталылыгы темасына дәрес үткәрде.

Тэги: Мишә авыл җирлеге

Мәктәп урманчылыкларының төбәкара слетында катнашучыларны бүләкләү

Тэги: Мишә авыл җирлеге

Мәдәният йорты хезмәткәрләре Кызыл Мишә урта мәктәбе укучылары өчен «Тылсымлы кыңгырау» туристик маршруты буенча чираттагы экскурсия оештырдылар. Балалар һәм аларны озатып йөрүче өлкәннәр беренче эш итеп Саба урман хуҗалыгы тарихы музеенда булдылар, аннан соң квест узып, тылсымлы кыңгырау табып, "кыңгырау"музеена эләктеләр. Пешкән татлы чәй, агач кашыкларга рәсем ясау буенча мастер класс, тылсымлы кыңгырау турындагы мультфильм карау туристларга ошады. Алар күргәннәреннән бик канәгать калдылар, бик күп кызыклы нәрсәләр ишеттеләр, бик яхшы вакыт үткәрделәр.

Тэги: Мишә авыл җирлеге

Ел саен 20 октябрьдә бөтен дөнья пешекчеләре һәм аш - су осталары үзләренең һөнәри бәйрәмнәрен - пешекчеләр көнен билгеләп үтәләр. Вакытын һәм көчен кызганмыйча, плитә янында вакыт үткәрүчеләргә рәхмәт белдерергә кирәк. Халыкара пешекчеләр көненең һөнәри бәйрәмендә урман хуҗалыгы мәдәният йорты хезмәткәрләре Саба урман сәнәгате хуҗалыгы пешекчеләрен котладылар. Алар өчен Без шигырь теләкләрен укыдык, күңелгә хуш килгән җырлар җырладык. Гади ризыклардан иң тәмле, иң матур ризыклар әзерли белүче барлык пешекчеләргә баш иябез. Лесхоз мәдәният йорты коллективы ашханә хезмәткәрләрен чын күңелдән бәйрәм белән котлый! Сезгә сәламәтлек, бәхет һәм киләчәктә дә авыр, әмма игелекле хезмәтегездә уңышлар телибез!

Тэги: Мишә авыл җирлеге

Лесхоз мәдәният йортында "Оста куллар" түгәрәгендә поролон губка ярдәмендә традицион булмаган рәсем ясау техникасы буенча мавыктыргыч дәрес узды. Бу Техника бик гади. Кирәкле формада һәм үлчәмдә болыт алабыз, буяуга манабыз һәм кәгазьдә эзләр калдырабыз. Киң сылаулар ярдәмендә бик тиз искиткеч картиналар килеп чыга. Рәсем ясау-бик шәп шөгыль! Ул хыялны үстерә, психоэмоциональ халәткә уңай йогынты ясый. Мондый шөгыль креативлыкны һәм сәнгатькә мәхәббәтне үстерә.

сишәмбе

Көз-ул уңыш, җиләк бәлешләре һәм яшелчә салатлары чоры. Шуңа күрә без дә бүген 17 октябрьдә, «Оста куллар» клуб берләшмәсе әгъзалары белән бергәләп, файдалы яшелчәләрдән тәмле винегрет әзерләргә булдык. Башта катнашучылар салатның «Винегрет» атамасы тарихын белделәр. Салатлар-салкын ризыкка керә, аларны төрле продуктлардан әзерлиләр һәм еш кына яшелчәләр өстиләр. Салатларны ашау башында бирәләр. Чара тоташ позитив булды! Тәмле ризык кебек берни дә берләштерми. Әлеге ризыкны әзерләү һәркемдә бик күп уңай хис-кичерешләр тудырды. Дәрес азагында без зур аппетит белән үзебезнең әзерләнгән ризыкны күмәкләп ашадык. Ахырда бик күп рәхмәт сүзләре яңгырады.

Тэги: Мишә авыл җирлеге

Балалар бакчасында бәйрәм - ул һәрвакыт гаҗәеп могҗизалар, тылсымлы буяулар, тәрбияләнүчеләрнең яңгыравыклы көлүләре, елмаюлар һәм күңел ачулар диңгезе. 18 октябрь көнне мәдәният йорты хезмәткәрләре өлкән төркемдә «Балалар көзгә ничек эзләнәләр?» дип исемләнгән көз бәйрәме үткәрделәр. Бәйрәм башында балалар янына Аю белән Төлке чыкты. Бәйрәм икәнлекләрен белгәч, алар белән күңел ачарга калдылар. Төлке белән Аю балаларның белемнәрен тикшерү өчен көз турында биремнәр белән уеннар үткәрделәр. Кинәт көзнең гүзәллеге югалганын күрделәр. Аны Убырлы карчык урлаган икән. Көзне кайтару өчен балалар бик тырыштылар, шигырьләр сөйләделәр, җырлар җырладылар. Убырлы карчыкка барысы да шулкадәр ошады ки, ул көзне кире кайтарырга ризалашты. Чара күңелле, якты һәм мавыктыргыч булды. Иң күңелле сюрприз көз көне балаларны сыйлау булды. Юкка гына көз бәйрәме балалар бакчасында иң яраткан бәйрәмнәрнең берсе түгел! Мондый чаралар балаларга көз турында ел фасылы буларак күзаллауларны ныгытырга ярдәм итә һәм зур ләззәт бирә.

җомга

Лесхоз урта мәктәбендә «ЮНАРМИЯ " хәрби-патриотик хәрәкәте сафларына багышлау

Тэги: Мишә авыл җирлеге

16 октябрь көнне Лесхоз мәдәният йорты һәм китапханәче чираттагы "Ябалак янында кунакта" исемле театральләштерелгән экскурсия оештырдылар. Бүген Кукмара районының Яңа башлангыч мәктәбе укучылары әкият урманында булдылар, анда алар төрле әкият геройларын очраттылар һәм Тылсымлы сандык табу өчен каршылыклар үттеләр. Барысы да бик күп якты һәм уңай хис-кичерешләр алды.

дүшәмбе

Көз! Гаҗәп сүз! Аңардан назлы моңсулык һәм сагыш бөркелә. Бу елның иң матур вакыты. Көз-ул искиткеч биюдә яфраклар әйләнә торган вакыт. Бу көзге чорда көзге баллар үткәрү юкка гына кабул ителмәгән. 12 октябрьдә Лесхоз мәдәният йорты хезмәткәрләре традицион мәктәп бәйрәме – Көзге бал үткәрделәр, анда башлангыч сыйныф укучылары катнашты.

Барлык конкурслар да көзге тема белән бәйле иде. Якты, истә калырлык, бер-берсенә охшамаган номерларны бәйрәмгә әзерләү алдан ук башланды. «Иҗади " конкурста барлык сыйныф вәкилләре үзләренең сәнгать номерларын әзерләүдә креатив якын килү күрсәттеләр.

Бәйрәм һәркемгә: катнашучыларга да, тамашачыларга да ошады! Бүген көз тулысынча үз хокукларына керде һәм без аның килүен билгеләп үттек. Быел көзгә барыбызны да көзге балга җыйганы өчен рәхмәт белдерәбез.