пәнҗешәмбе

Акция дендрология бакчасы территориясендә узды. ТР Урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров һәм муниципаль район башлыгы Рәис Миңнеханов катнашты. Әлеге карагай үсентесе «Рус язы» рәхмәт акциясе кысаларында Кырым Республикасы делегациясе тарафыннан Татарстан Республикасына тапшырылды. 10 ел бергә 18 мартта «Россия» Халыкара күргәзмә-форумында чара Кырым һәм Севастопольнең Россия белән берләшүенең ун еллыгына багышланды. Кырым карагае үсентесе җимерелмәс дуслык символы буларак тапшырылган. Кырым карагае-мәңге яшел ылыслы агач, аның гомер озынлыгы 500-600 ел тәшкил итә, – дип билгеләп үтте ТР Урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров. - Ышанам ки, 500 елдан соң да төбәкләр арасында хезмәттәшлек шундый ук тыгыз булачак, ә Россия көчле һәм бердәм дәүләт булып калачак». "Фикер алышудан соң Дендросад территориясендә Кырым карагае үсентеләрен утырту турында Карар кабул ителде, чөнки монда аның үсеше өчен барлык шартлар тудырылган» - диде министр.

пәнҗешәмбе

Мишә авыл җирлегендә Ураза бәйрәме

сишәмбе

Мишә авыл җирлегендә учреждение җитәкчеләре һәм Мишә  авыл җирлеге Советы депутатлары белән киңәшмә узды.

Тэги: Мишә авыл җирлеге

Бөтендөнья сәламәтлек көне 7 нче апрельдә билгеләп үтелә һәм үзенең иминлеге, сәламәт тәне һәм көчле рухы турында кайгыртучы, шулай ук әйләнә-тирә мохитне саклауга омтылучы һәркем өчен мөһим бәйрәм булып тора, бу җәмгыятьнең сәламәтлеген ныгытуга турыдан-туры йогынты ясый. Сәламәтлек көне алдыннан, 6 апрельдә, Лесхоз мәдәният йортында балалар өчен «Күңелле стартлар» үткәрелде. Балалар төрле эстафеталарда актив катнаштылар, беркем дә читтә калмады. Бөтен чара күңел ачу, ярышлар һәм хәрәкәт белән тулы иде. Балалар төрле физик сынауларда бик теләп катнаштылар. Бөтендөнья сәламәтлек көне безгә үз тәнебез турында кайгырту, мускулларыбызны ныгыту һәм физик чыдамлык үстерү кирәклеген искә төшерә.

чәршәмбе

Мишә авыл җирлеге волейбол командасы 2024 ел сезонында хатын-кызлар хезмәт коллективлары һәм ИП командалары арасында волейбол буенча Саба муниципаль районы чемпионатында катнаша.

Тэги: Мишә авыл җирлеге

Ел саен 1 апрельдә без Халыкара кошлар көнен билгеләп үтәбез. 2 апрельдә Лесхоз авыл мәдәният йортында балалар белән «Безнең канатлы дуслар» дигән экологик сәгать үткәрделәр. Чараны оештыручылар балаларга кошларның төрләре, аларның гадәтләре, елның төрле вакытларында кешенең аларга карата сакчыл мөнәсәбәте турында сөйләделәр. Яшь катнашучылар җирдә кошлар шулкадәр күп икәнен белгәннәр ки, аларны яңадан карап чыгу өчен бөтен тормыш җитми. Шулай ук балалар кошлар тормышыннан кызыклы фактлар, аларның кешегә нинди файда китерүләре турында белделәр. Кышкы чорда кошларга ничек ярдәм итәргә һәм язын күчеп йөрүче кошларны ничек каршы алырга кирәклеге турында сөйләштеләр.

сишәмбе

Нәүрүз-мөселманнарның иң борынгы изге бәйрәмнәренең берсе. Бу көнне һәрберебезнең күңелендә игелек, якыннарыбызны ярату урнашырга тиеш. Бу бәйрәм халыклар арасында дуслыкка, шәфкатьлелеккә чакыра. Мөселман календаре буенча бу көн елның башы булып тора. Нәүрүз 21 мартта көн белән төн тигезләшкән көнне билгеләп үтелә.

31 март көнне Сабабаш авыл клубында авыл халкы өчен,язны каршы алу кышны озату   “Яз килә,яз килә! Яз бәйрәме Нәүрүз килә” дип аталган бәйрәм оештырылды .Бәйрәм клуб хезмәткәренең котлау сүзләре белән башланып китте, күңелле уеннар  авылдашларның концерт номерлары белән үрелеп барды.Һәр катнашучы бүләкләр алып, бәйрәм коймагы һәм карга боткасыннан авыз итеп, күтәренке кәеф белән өйләренә таралышты.

Бәйрәмнең икенче өлешендә авылдашларыбыз Гайнутдинов Айдар һәм Алсу истәлегенә волейбол ярышы булып узды. Ярыш бер минут тынлык белән башланды. Призлы урын алучыларга Гайнутдиновлар гаиләсеннән истәлекле бүләкләр тапшырылды.

Тэги: Мишә авыл җирлеге

30 мартта Лесхоз мәдәният йорты хезмәткәрләре балалар белән " Зыянлы гадәтләр һәм начар гадәтләр белән ничек көрәшергә?" әнгәмә үткәрделәр. һәрбер кешенең үз начар гадәтләре бар, һәм бу проблема һәркем өчен тормышта соңгы роль уйнамый. Зыянлы гадәт теләсә нәрсә булырга мөмкин, ләкин аларның иң куркынычлары - алкоголь, наркотиклар һәм тәмәке тарту. Бу турыда сүз барды.

дүшәмбе

28 мартта РСФСР һәм ТАССРның атказанган урманчысы Н.М. Миңнеханов истәлегенә балалар, яшүсмерләр һәм өлкәннәр арасында тиз шахмат буенча районара турнир узды. "Саба-Арена ” укучылары актив катнаштылар һәм яхшы нәтиҗәләр күрсәттеләр. Кызлар арасында Степанова Адилә - 1 урын, Батталова Алинә - 2 урын, Заһидуллина Замира-3 урын. Малайлар арасында: Вахитов Бәхтияр - 1 урын, Абдуллин Ибраһим - 2 урын, Давлиев Ислам - 3 урын. Иң яшь катнашучы номинациядә җиңүче булып Мөхәммәтов Ильяс танылды. Җиңүчеләрне һәм катнашучыларны уңышлы чыгыш белән котлыйбыз һәм алга таба яңа җиңүләр телибез!

март, 2024 ел
чәршәмбе

Өстәл уеннары һәрвакыт күңелле һәм мавыктыргыч дип беләләр. Ләкин бу шулай ук кайбер осталыкларын яхшырту һәм озак еллар акылны ачык тоту өчен яхшы ысул икәнен һәркем белми. Мәдәният хезмәткәрләре 26 мартта балалар белән бу уеннарны үткәрәләр. Катнашучылар өстәл артында бер генә максат белән җыелалар кебек тоела – күңел ачу, ләкин, асылда, уен процессы сәламәтлеккә төрле аспектларда һәм теләсә кайсы яшьтә уңай йогынты ясый.