ТАССР төзелүнең 100 еллыгына "Могҗизалар кыры" уены

2019 елның 24 июне, дүшәмбе

ТАССР төзү буенча гамәли эш 1920 ел башыннан башлана. Февраль ахырында татар Республикасы турындагы нигезләмә проекты әзерләнде һәм халыкка игълан ителде.22 мартта Владимир Ильич Ленин Кремльдә РКП (б) ҮК каршындагы көнчыгыш халыклары коммунистик оешмаларының үзәк бюросы җитәкче хезмәткәрләрен кабул итте һәм алар белән Татарстан АССР оешмасы белән бәйле мәсьәләләр буенча фикер алышты. Анда Иосиф Сталин, Сахиб-Гәрәй Сәетгалиев составындагы Татарстан Республикасы мәгариф буенча конкрет чаралар эшләү буенча махсус комиссия төзелде.27 майда ТАССР төзелү турындагы декретка кул куелды. Моңа кадәр хәзерге Татарстан Республикасы территориясе рәсми рәвештә дә, рәсми булмаган рәвештә дә Татариясе дә, Татарстан да юк иде.1920 елның 25 июнендә-совет Татариясен игълан итү көне бөтенхалык бәйрәме булды. 22 июнь көнне Арташ мәдәният йортының ике басуында без мәдәният хезмәткәрләре Олы Арташ төп мәктәбе каршындагы "Кояшкай"лагере балалары белән Могҗизалар кыры уены оештырдык. Уен алдыннан" Татарстан еллар аша караш"дип исемләнгән китап күргәзмәсе оештырылды. Уенда балалар актив катнаштылар. Могҗизалар кыры ТАССР оешуга 100 ел тулу хөрмәтенә төзелде.Барлык сораулар да үзенчәлекле һәм кызыклы булды. Балалар үзләрен кызыксындырган сорауларга бик теләп җавап бирделәр. Могҗизалар кыры уены балаларга ТАССР тарихын белергә тагын бер тапкыр ярдәм итте.