Росреестр күрсәтмәсе: җир чикләрен ничек тикшерергә

2023 елның 10 августы, пәнҗешәмбе

1. Күршегез җир кишәрлеген законсыз алып китсә, нәрсә эшләргә?

Башта күрше сезнең җир участогыгызны законсыз рәвештә басып алганмы-юкмы икәнен ачыкларга кирәк.

Моның өчен Росреестр сайтында бушлай «җәмәгать Кадастр картасы» сервисыннан файдаланырга мөмкин, анда җир участогының законлы чикләре, шулай ук җир участогы корылмаларының һәм коймаларының чынлыкта урнашуы күренә.

Шулай ук кадастр инженеры хезмәтләреннән файдаланып, җир участогы чикләрен табигатькә чыгару буенча геодезия эшләре алып барырга мөмкин. Бу эшләр нәтиҗәсендә җир участогы чикләрен билгеләү өчен җирлектә чик билгеләре беркетелә, шулай ук күрше белән бәхәстә дәлил булып торган акт төзелә.

Югары квалификацияле инженерны Татарстан Росреестры сайтында "Эшчәнлек" бүлегендә "кадастр инженерын сайла" пунктын сайлап табып була, анда инженерларның һөнәри эшчәнлеге нәтиҗәләре күрсәтелә (һәр инженерның гаризалары буенча кабул ителгән уңай һәм тискәре карарлар саны).

Күрше белән мөстәкыйль килешә алмаган очракта, Россия Федерациясе законнарында каралган хокукларсыз Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә күрше тарафыннан үз белдеге белән сезнең җир участогыгызны биләү һәм файдалану турында гариза белән мөрәҗәгать итәргә кирәк (Россия Федерациясе Җир кодексының 25,26 маддәсе). Моның өчен Росреестр сайтындагы кире элемтә сервисыннан һәм шулай ук Татарстан Росреестры сайтындагы «гражданнар мөрәҗәгатьләре» бүлегеннән яисә кайнар линия телефоны аша файдаланырга мөмкин 8 (800) 100 34 34, 8 (843) 255 25 22

Җир күзәтчелеге бүлеге белгечләре хокук бозучы белән үз теләкләре белән хокук бозуларны бетерүгә юнәлдерелгән профилактик чаралар үткәрәчәк. Хокук бозуны бетерүдән баш тарткан очракта, ирекле рәвештә тикшерү башланачак, аның нәтиҗәләре буенча кешегә кагыйдә бозуны мәҗбүри рәвештә бетерүне таләп итеп күрсәтмә биреләчәк.

2. Милекчегә үз җир участогын ничек дөрес кайтарырга?

Үз белдеге белән биләгән җир кишәрлеген кире кайтару өчен гражданга Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә гариза белән мөрәҗәгать итәргә кирәк, анда мөрәҗәгать итүченең, шулай ук күршенең җир кишәрлегенең кадастр номеры күрсәтелергә тиеш, аңа кадастр инженеры (булган очракта) төзегән актны кушып.

Мөрәҗәгатьне карау нәтиҗәләре буенча контроль (күзәтчелек) чара башланачак, аның нәтиҗәләре буенча бозучыга Россия Федерациясе җир законнарының мәҗбүри таләпләрен үтәү буенча тәкъдимнәр яки ачыкланган бозуны бетерү турында күрсәтмә биреләчәк.

Шул ук вакытта, зыян күргән як җир участогының бер өлешен законсыз милек итүдән һәм законсыз урнаштырылган койманы күчерү бурычын йөкләүдән таләп итү турында дәгъва гаризасы белән судка мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

3. Күрше койманы сезнең территориягә куйса, кадастр бәясен санап буламы?

Кадастр бәясен җир участогы характеристикалары үзгәргән очракта күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестры мәгълүматларында (мәсәлән, мәйдан) санап чыгарга мөмкин.

Үз белдеге белән шөгыльләнү һәм күрше сезнең җир кишәрлеген куллану очрагында кадастр бәясен санап бетереп булмый. Әгәр дә сез үз хокукларыгыз һәм законлы мәнфәгатьләрегез бозылган дип саныйсыз икән, Гражданлык кодексының 3 статьясы һәм Җир кодексының 64 статьясы нигезендә сез судка бозылган яки дәгъва белдерелә торган хокукларны һәм законлы мәнфәгатьләрне яклау өчен тиешле дәгъва гаризасы белән мөрәҗәгать итәргә хокуклы.