Ни өчен ашыгыч ярдәм соңга кала?

2023 елның 30 марты, пәнҗешәмбе

Саба районының Ашыгыч медицина ярдәме бүлегендә, шулай ук безнең Шәмәрдән филиалында ярдәмчел кешеләр эшли. Сезгә ярдәм итә алсак яки хәтта тормышны саклап кала алсак, без чын күңелдән шатланабыз.

Без берничә минут эчендә шалтыратуга барабыз. Белгәнегезчә, безнең юлларда тыгынлык юк. Ләкин, моңа карамастан, без соңга кала алабыз, кешене коткара алмыйбыз. Чөнки тормышны саклап калу өчен һәр секунд кадерле!

Ни өчен шулай була? Кем гаепле? Вакыт гаепле. Уздырылган вакыт.

Еш кына без торак пунктка 5-7 минут эчендә киләбез, ә аннан соң тагын 20 минут сезнең йортыгызны эзлибез.

Саба бригадасы Шеморданга һәм аның тирә-ягына чыгып, киресенчә, хәл катлаулана.

Сез гаҗәпләнерсез, бездә пациентның өй эзләү темасы белән бәйле күпме кызыклы очрак бар. Кешеләр тормышы турында сүз бармаса, бу көлке булыр иде. Чынлыкта, бу зур проблема һәм безнең авырту.

Кайбер авылларда йорт номерларының тәртибе дөрес түгел. Төнлә күпчелек авылларда урам яктырту сүндерелгән. Төнге чакыруларда без авыл буйлап «тотынып» диярлек барабыз, фонарь яктысында сезнең йорт номерыгызны күрергә тырышабыз. Ләкин монда да сюрпризлар була, йортта номер белән такта булмаска да мөмкин! Яки номер йортның каршы ягында күрсәтелгән, һәм ул юлдан күренми, яки ул агачлар белән ябык, яки шулкадәр вак итеп язылырга мөмкин, хәтта якын арадан гына укыла.

Көндәлек тормышыгыз өчен бу, әлбәттә, мөһим түгел, ләкин тормышыгыз чәч белән эленгән критик мизгелләрдә һәм вакытында күрсәтелгән медицина ярдәме сезне коткара ала, Өй номеры тактасы булмау кебек кечкенә нәрсәләр фаҗигале нәтиҗәләргә китерергә мөмкин.

Ниһаять, без сезнең йортыгызны таптык, капкага якынлашабыз, ә ул ябык. Урам шалтыратуы юк. Ишегалдында төн һәм салкын (әйе, Кыш көне бу аеруча авыр). Нәрсә эшләргә? Безне кабул итүләрен көтәбез.

Күптән түгел бер очрак булды. Без күпфатирлы йортка чакыру буенча килдек. Пациент 1 нче катта яши. Домофонга шалтыратып ачмыйлар. Күрше фатирларга шалтыратабыз тынлык. Узып баручы егет безгә домофон кодын диктантлый иде. Ниһаять, без подъездга керәбез. Безнең пациентка соравыбызга, ни өчен ул безне кертмәде, безнең машинаны тәрәзәләре янында күргәч, ул гади генә җавап бирде: «Домофон эшләми. Сүндерелгән.

Кайвакыт күп фатирлы йортның ишекләрендә яшәүчеләр үз фатирларының номерын күрсәтмиләр. Күршеләр күрсәтсә яхшы. Әгәр дә юк икән, без подъезддагы счетчикларны да визуаль рәвештә өйрәнәбез, кайда фатир икәнен аңлар өчен.

Йортларда һәм фатирларда номерлар булмау, эшләми торган домофоннар һәм безнең эштә ябык ишекләр кебек киртәләр, кызганычка каршы, бик күп.

Без иң беренче чиратта табиблар, без ашыгыч медицина ярдәме өчен эшлибез, һәм кешеләрнең гомерләрен саклап калу өчен эчкерсез теләгебез. Ә без сезнең йортыгызны яки фатирыгызны эзләп, детективлар уйнарга мәҗбүр. Дөресен генә әйткәндә, авыруның күз яшьләренә кадәр без бу киртәләрне җиңә алмавыбыз һәм пациент янына вакытында килә алмавыбыз бик борчыла.

Әлбәттә, авылларга һәм авылларга керү юлларында урамнар урнашкан күрсәткечләр булса, эшләү күпкә җиңелрәк булыр иде, һәм бу урамнардагы барлык йортларның номерлы такталары булыр иде. Әгәр дә күпфатирлы йортның һәр подъездында нәкъ менә шушы подъездда нинди фатирлар урнашканлыгы күрсәтелгән булса, ә фатир ишекләрендә хәзерге шәһәрләрдә һәм авылларда... номерлары булса, мондый мәгълүматны хәтта яктылыкны кире кайтара торган буяу белән дә күрсәтәләр. Безнең районда да шулай эшләсәләр, бик яхшы булыр иде. Янгын сүндерү хезмәткәрләре безнең белән килешәчәк.

Ә сез, безнең яраткан Саба районының гади кешеләре, ярдәмебез сезгә вакытында килеп җитсен өчен нәрсә эшли аласыз?

1. Ашыгыч ярдәм чакырганда, диспетчерга кайда яшәвегезне һәм ничек сезнең янга баруыгызны мөмкин кадәр җентекләп тасвирлагыз.

2. Алдан урам капкасын яки подъезд ишеген ачыгыз. Әгәр дә Сез безне алдан ачык ишек белән капка яки подъезд янында очратсагыз, бер минуттан без пациент янында булырбыз!

Шулай ук шуны да истә тотыгыз: Сезнең чакыруыгыз буенча килгәндә, без хезмәттә, һәм сезгә квалификацияле ярдәм күрсәтергә генә түгел, ә шул ук вакытта Сезнең белән чиктән тыш әдәпле булырга тиешбез. Шуңа күрә Сез дә әдәплелек кагыйдәләрен үтәрсез дип өметләнәбез. Без сезгә ярдәмгә килдек бит.

Онытмагыз, без сезнең кебек кешеләр, без табиблар һәм сезнең турында чын күңелдән борчылабыз, шулай ук без сезгә булышырга һәрвакыт шат!

Тэги: хастаханә