Өлешчә мобилизация белән бәйле бизнеска ярдәм итү чаралары

2022 елның 14 ноябре, дүшәмбе

Федераль ярдәм чаралары:

- шәхси эшмәкәрләрне дә кертеп, мобилизацияләнгән гражданнар өчен кредит каникуллары бирү.

- бер генә башкарма идарә органы булган җаваплылыгы чикләнгән җәмгыять булган мобилизацияләнгән субъектларга кредит каникуллары бирү.

- эшмәкәр мобилизацияләнгән очракта штраф санкцияләрен кулланмыйча дәүләт контрактларының мөһим шартларын үзгәртү/юкка чыгару һәм аны намуссыз тәэмин итүчеләр реестрына кертмәү (РНП).

- эшмәкәрлек эшчәнлеген алга таба алып бару белән бәйле оештыру мәсьәләләрен хәл итү өчен 5 эш көне вакытын бирү .

- эшчәнлекнең кайбер төрләренә лицензияләре булган компанияләр, аларның белгечләре өлешчә мобилизация кысаларында хәрби хезмәткә чакырылганнар, кирәкле хезмәткәрләр штатын тәэмин итеп, минималь хезмәткәрләр саны белән эшне дәвам итә алалар.

- салымнар түләү, декларацияләр бирү һәм башка хисаплылык срогын күчерү, шулай ук мобилизацияләнгән эшмәкәрләргә карата салым тикшерүләрен туктату .

- өлешчә мобилизацияләү кысаларында эшмәкәрләргә дәүләт мөлкәтен арендалаган өчен түләүләрне кичектереп тору каралган.

- грант алучылар өчен проектларны тормышка ашыру сроклары озайтылды һәм штраф санкцияләре төшереп калдырылды, микрозаймнар алучылар өчен - заемчыны мобилизацияләү вакытына микрозаймнар буенча йөкләмәләрне үтәү туктатылачак.

Республика дәрәҗәсендә кабул ителгән ярдәм чаралары:

- шәхси эшмәкәр һәм үзмәшгуль гражданнар өчен бурычларны түләүне туктатып микрозайм килешүе озайту

- мобилизацияләнгән эшмәкәрләр өчен алынган акчаларны максатчан файдалану турында хисапны үз вакытында тапшырмаган өчен (пенялар, кредит шартнамәләре, займ, микрозайм шартнамәләре буенча штрафлар исәпләү)штрафларны исәпләүне туктатып тору

-Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлегенә булган кредитларны реструктуризацияләү, еллык 0,5% астында, 3 елга кадәр комиссия бүләкләрен түләүне кичектереп тору.

Моннан тыш, Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты карары проекты әзерләнде, ул өлешчә мобилизацияләү кысаларында хезмәткә чакырылган эшкуарларга республика мөлкәтен арендалау өчен түләүләрне кичектерүне күздә тота.