Гомуми белем бирү мәктәпләрендә Пенсия грамоталылыгы дәресләре

2022 елның 27 октябре, пәнҗешәмбе

2022 елның 3 октябреннән Саба муниципаль районының гомуми белем бирү мәктәпләрендә Пенсия фонды ел саен яшьләр белән үткәрә торган чираттагы масштаблы мәгълүмати-аңлатма эшенә старт бирелде. Дәресләр график буенча 2022 ел ахырына кадәр барачак. Октябрь аенда Саба районы гомуми белем бирү мәктәпләренең 8нче сыйныфында Бердәм пенсия грамоталылыгы көне кысаларында пенсия грамоталылыгы дәресләре уздырылды. Укучыларга пенсия хокукларының нәрсә булуы, аларның ничек формалашуы һәм нигә бәйле булуы, булачак пенсия турында ни өчен яшьләргә кайгыртырга кирәклеге һәм ни өчен «ак хезмәт хакы»алу мөһимлеге турында сөйләделәр. Балалар белән берлектә пенсиянең состав өлешләре, пенсия суммасын исәпләү һәм исәпләү тәртибе тикшерелде. «Киләчәк пенсия турында бар нәрсә» дигән уку ярдәмлеге ярдәмендә укучылар мөстәкыйль дәресләр өчен дә мөмкинлеккә ия. Укучылар Россиядә пенсияләр тарихы, пенсия системасы төзелеше, булачак пенсия күләменә яшьләргә ничек тәэсир итү һәм аны арттыру мөмкинлеген кулдан ычкындырмау турында белделәр.