Ислам дине кабул ителүгә 1100 ел тулуга багышланган имам- хатыйбның дәресе.

2022 елның 20 октябре, пәнҗешәмбе

2022 елда Россиядә Идел буе Болгар дәүләтендә ислам динен кабул итүгә 1100 ел тулуны бәйрәм итәләр. 1100 ел элек Идел буе Болгары ислам үз территориясендә дәүләт дине буларак ислам урнаштырган. Бу вакыйга Көнбатыш һәм Көнчыгыш традицияләрен тоташтыручы уникаль Россия цивилизациясен булдыруны алдан билгеләде. 1100 ел элек узган вакыйга Россия өчен мөһим тарихи әһәмияткә ия. 922 елда ислам динен дәүләт дине буларак кабул итү Көнбатыш белән Көнчыгыш традицияләрен тоташтыручы уникаль Россия цивилизациясен булдыруны алдан билгеләде. Дәүләтебез территориясендә ислам үсеше, башка традицион диннәр белән берлектә, илебездә заманча мөнәсәбәтләр, тыныч яшәү һәм конфессияара татулыкның ныклы нигезен салды.