Саба районы Эзмә авыл җирлегендә гражданнарны кабул итү

2021 елның 15 ноябре, дүшәмбе

Теләсә кайсы кеше бозык товарны сатып алу, сәүдәдә алдау яки хезмәтләр алганда алдау белән очрашырга мөмкин. Мондый очракларда гражданнарның хокукларын «Кулланучылар хокукларын яклау турында» 1992 елның 07 февралендәге 2300-1 номерлы Закон саклый. Закон бәхәсле хәлләрдә барлыкка килә торган сатучы (җитештерүче) һәм сатып алучы арасындагы мөнәсәбәтләр кагыйдәләрен яза. Норматив акт, товар бозылган яки тиешле сыйфатка ия булуга карамастан, аны кайтару мөмкинлеген күздә тота. Мәсәлән, әгәр товар сыйфатсыз икән, бәхәсне хәл итүнең беренче адымы булып сатучыга дәгъва дип аталган рәсми документны җибәрү тора.

Кулланучылар базарында хокук бозуларга каршы көрәшнең иң нәтиҗәле ысулы-халык мәнфәгатьләренә җавап бирә торган иң нәтиҗәле ысул- бозылган хокукларны яклау гына түгел, аларны кисәтү дә. Шулай итеп, 2021 елның 10 ноябрендә  Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы начальнигы Булат Кадыйров һәм Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы контроль – инспекция бүлеге консультанты Азат Хәлилов, Саба муниципаль районы Эзмә авыл җирлеге башлыгы Альмир Шәйхетдинов катнашында, Татарстан Республикасы Саба муниципаль районының Эзмә авыл җирлегендә гражданнарны күчмә кабул итү үткәрде.

Кабул итү барышында «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законы, шул исәптән, РФ Хөкүмәтенең 2020 елның 31 декабрендәге 2463 номерлы карары белән расланган ваклап сату-алу килешүе буенча товарларны сату кагыйдәләре нигезендә хокукларны гамәлгә ашыру тәртибе аңлатылды.