Җәйге китапханә «Китаплы җәй»

2020 елның 10 июне, чәршәмбе

9 июнь көнне район балалар китапханәсе Әб. Кәримуллин исемендәге район үзәк китапханәсе белән берлектә Халыкара дуслар көне уңаеннан, китап күргәзмәләре янында балаларны һәм яшьләрне якташ язучыларыбызның дуслык турында язган шигырьләре, җырлары белән таныштырдылар. Шулай ук “Шигырьне тәмамла”, “Мәкальләрне дәвам ит” уеннары уйнатылды.

Кызыл Мишә авылы китапханәчесе “Туган илем – Татарстан” дип исемләнгән викторина үткәрде. Китапханәче балаларны республикабызның тарихы, гореф-гадәтләре, мәдәнияте, хәзерге вакытта Татарстанның ничек үсеш алуы белән таныштырды. Чара ахырында балалар викторина сорауларына бердәм җавап бирделәр һәм бик күп уңай эмоцияләр алдылар.

Олы Шыңар китапханәчесе балалар белән “Белсәң дару-белмәсәң агу” темасы астында дару үләннәренең файдасы һәм зыяны турында сөйләде. Чара барышында балалар бик күп кызыклы мәгълүмат алдылар һәм вакытны файдалы үткәрделәр.

Юлбат авыл китапханәчесе “Хәзинә” клубына йөрүче балалалар белән берлектә “Туган ягы кирәк кешегә” дип исемләнгән экскурсия оештырды. Чара барышында Юлбат  авылы тарихын тасвирлаган “Юлбатым-Ямбулатым” китабы белән таныштырды. Авыл мәчете тарихы, авыл урамнары, күренекле шәхесләр, авылның бүгенгесе көндә яшәеше турында сөйләде. Балалар үзләренең кызыксындырган сорауларына жаваплар таптылар. Авылның зурлыгына, киңлегенә, матурлыгына Ком елга тавына менеп хозурландылар. Авылыбыз искиткеч бай табигатьле булуына нык шатландылар.