Бүген танылган шагыйрә, тәрҗемәче Флера Тарханованың туган көне.

2020 елның 25 мае, дүшәмбе

Бүген танылган шагыйрә, тәрҗемәче Флера Тарханованың туган көне.
Флера Габдрахман кызы Тарханова 1947 елның 25 маенда Татарстан Республикасы Чистай районы Яуширмә авылында укытучылар гаиләсендә туа. 1962 елда Яуширмә сигезьеллык мәктәбен тәмамлый һәм Арча педагогика училищесына укырга керә. 1970 елда Казанга кайта һәм КДУ тарих-филология факультетының татар филологиясе бүлегенә укырга керә. Университетны тәмамлаганнан соң, дуслар чакыруы буенча «Шәһри Казан» газетасы редакциясенә тәрҗемәче-корреспондент булып күчә. 1994 елда, «Татарстан хәбәрләре» яңа газетасы гамәлгә куелганда, Тарханов тәрҗемә бүлеге мөдире вазыйфасына күчерелә. Үзенең иҗади юлын тәрҗемәче буларак башлый.1971 елда  «Азәрбайҗан хикәяләре» җыентыгына Аббасзадә һәм Ибраһимов әсәрләренең тәрҗемәләре тупланды. Тарханова-Журналистлар берлеге әгъзасы һәм Татарстан Республикасы Язучылар берлеге әгъзасы. Ул «Синең кайнар сулышың», «Уңган кыз», «Йөрәгемә яшерелгән серләр» һ.б. шигырьләр җыентыкларын нәшер итә. ТАССР Югары Советының (1984), Татарстан Республикасының (2002), Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгының (2002) Мактау грамоталары белән бүләкләнә.
Ф.Тарханова 2018 елның 31 июлендә вафат була.