Пи­о­не­рия ту­ган көне

2020 елның 19 мае, сишәмбе

Тарих­тан би­лге­ле бул­ган­ча, 1922 ел­ның 19 ма­ен­да ком­со­мол­ның Бө­тен­рос­сия кон­фе­рен­ци­я­се пи­о­нер от­ряд­ла­ры тө­зү ту­рын­да ка­рар ка­бул итә һәм ул СССР­да пи­о­не­рия ту­ган көне итеп бил­ге­ләп үте­лә баш­лый, аның нигезендә барлык шәһәрләрдә, авылларда пионер оешмалары төзелә. Ләкин СССР тар­кал­ган­нан соң пи­о­не­рия ту­ган көне рәсми бәй­рәм бу­лу­дан тук­тый. Пионер - "беренче" дигәнне аңлата. Пионерлар - киләчәккә юл яручылар, курку белми, алдан баручылар. Узган гасырның 80 елларга чаклы туган балалары кызыл галстук һәм пионер значогы тагып йөргән балачакларын әле дә горурланып, сагынып искә алалардыр.
Колхозлашу, Бөек Ватан сугышы еллары, авыр сынау, көрәш, Бөек Җиңү. Бу чорда районыбызның яшь ленинчылары өлкәннәр белән беррәттән иген иккән, станок артларына баскан, Бөек Җиңүне якынайту һәм сугыштан соң илебезне аякка бастыру өчен үзләреннән өлеш керткәннәр.
Пионерия көне мәктәп балалары өчен генә түгел, өлкәннәр өчен дә бәйрәм булган, бердәмлек һәм дуслык хисләрен ныгыткан.
Шушы көн уңаеннан район балалар китапханәсе "Пионерия иле" дип исемләнгән видеоролик эшләде. Әлеге видеоролик белән үзәк китапханәнең шәхси инстаграм битендә танышырга мөмкин.