2020 елның 30 мартыннан сәүдә, җәмәгать туклануы һәм хезмәт күрсәтү өлкәсе оешмаларының эш тәртибенә өстәмәләр.

2020 елның 1 апреле, чәршәмбе

ТР Министрлар Кабинетының 2020 елның 30 мартындагы 234 номерлы карары
РФ Хөкүмәтенең 27.03.2020 ел, №762-р боерыгы
Бланклар һәм белешмә"

Татарстан Республикасы территориясендә 28.03.2020 дән алып санитар-эпидемиологик хәлне яхшыртканчы эшне туктатып тору:

а) сәүдә, сәүдә-күңел ачу үзәкләре (комплекслар), ваклап сату базарлары, аларда булган азык-төлек товарлары, даруханәләр һәм даруханә пунктларыннан тыш;

б) ваклап сатуның башка объектларыннан тыш:

даруханәләр, даруханә пунктлары;

азык-төлек товарлары сатучы объектлар;

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2020 елның 27 мартындагы 762-р номерлы күрсәтмәсе белән расланган беренче чиратта кирәкле азык-төлек булмаган товарлар исемлегенә кертелгән товарлар сата торган объектлар, шулай ук мобиль элемтә хезмәтләре күрсәтүгә шартнамәләр төзү гамәлгә ашырыла торган объектлар;

в) җәмәгать туклануы хезмәтләре күрсәтү объектлары, гражданнар тарафыннан мондый объектларның биналарына кермичә чыгаруга хезмәт күрсәтүдән тыш, шулай ук заказлар китерүдән тыш;

г) матурлык салоннары, СПА-салоннар, косметика, массаж салоннары, соляриев, мунча, саун һәм мондый хезмәтләр күрсәтелә торган башка объектлар.

Чикләүләр, аларны сатып алучыга китереп торган товарлар сатуга, шулай ук дистанцион ысул белән, ирекле сату Россия Федерациясе законнары белән тыелган яки чикләнгән товарлардан тыш, шулай ук тиешле оешмалар хезмәткәрләренә җәмәгать туклануы хезмәтләре күрсәтүгә кагыла.

А Л А Р Н Ы Ң Б Е Р Е Н Ч Е С Е Н Ч Ә, Б Е Р Е Н Ч Е С Е Н Ч Е Д Ә Н, Б Е Р Е Н Ч Е Д Ә

беренче чиратта кирәкле азык-төлек булмаган товарлар

1. Санитар-гигиена битлеге

20. Автомобиль бензины

21. Дизель ягулыгы

22. Сыекландырылган табигый газ

23. Зоотоварлар, шул исәптән терлек азыгы һәм ветеринария препаратлары)

Хезмәткәрләргә эш бирүче документ (белешмә) формасын, шулай ук йөк җибәрүче тарафыннан бирелә торган белешмә формасын (шул исәптән Саба районыннан йөкләнмәгән транспорт чарасы товарына чыкканда) рәсмиләштерергә кирәк.