Югары –Утар акылга зәгыйфь булган балалар йорты интернатындагы яңалыклар

2019 елның 24 мае, җомга

Югары Утар акылга зәгыйфь булган балалар йорты – интернатының “Шәфкатьлелек” бүлегендә “Академик А.Д.Сахаров " дип исемләнгән документаль фильм карау.

2019 елның 21 нче маенда Югары Утар акылга зәгыйфь балалар йорты – интернатының “Шәфкатьлелек” бүлегендә тәрбияче Фазлиева Л.Х. “Академик А.Д. Сахаров” дип исемләнгән документаль фильм курсәтте.

Максат: Балаларның белемнәрен тирәнәйтү, аларны академик А.Д. Сахаровның иҗаты һәм тормышы белән таныштыру. Игътибарлылык һәм танып-белү активлыгын үстерү.

Катнашучылар: 6 бала.

Буген балалар академик А.Д. Сахаровның тормышы һәм эшчәнлеге турында документаль фильм карадылар. Алар кызыксынып телевизор экранына карап утырдылар, Сахаров белән бергә иҗат иткән шәхеслэрнең хикәяләрен тыңладылар. Алар  Сахаровның доньянын иң кочле коралы - водород бомбасын ясауда катнашканын белделәр.

Фильм караганнан соң әңгәмә уздырылды, балалар узләренең хис кичерешләре белән уртаклаштылар, аларны кызыксындырган сорауларны бирделәр. Фильм ботенесенә дә бик ошады.

Югары Утар акылга зәгыйфь булган балалар йорты-интернатында ТАССР оешуга 100 ел тулуга багышланган «Минем республикам Татарстан» дигән рәсем конкурсы

Тәрбияче Зиннурова Йолдыз тарафыннан, 22 май коне Югары Утар акылга зәгыйфь булган балалар йорты-интернатында,  «Минем республикам Татарстан» дигән тема астында, балалар арасында рәсемнәр конкурсы уздырылды. Конкурс ТАССР оешуга 100 ел тулуга багышланып, балаларга туган республикабыз тарихы турында белемнәрен устеру максатыннан оештырылды.

Балаларга  чаранын беренче олешендэ тәрбияченен Татарстан, анын кунакчыл урыннары, республиканың гербы, эләме, гимны турында сөйләвен тынладылар. Э аннары тәрбиячеләренең ярдәме белән рәсемнәр ясадылар. Берәуләре  Казан Кремлен, Кол Шәриф мәчетен сүрәтләсә, икенчеләре республикабызның гербын, эләмен ясарга тырышты.

Балаларның рәсемнәре узенчәлекле һәм  бик матур булды.

Югары Утар акылга зәгыйфь булган   балалар йорты-интернатының "Шэфкатьлек" бүлегендә кинезотерапия буенча шөгель

2019 елның 23 апрелендә Югары Утар акылга зәгыйфь булган   балалар йорты-интернатының "Шэфкатьлек" бүлегендә тэрбияче Шаймурзина И. М. кинезотерапия буенча шөгель уткэрде.

Кинезотерапия ул организмның терәк-хәрәкәт системасының бик күп авыруларын дәвалауга юнәлдерелгән уникаль физик күнегүләр комплексы. Мөмкинлекләре чикле булган балалар белән  шогыль хәрәкәтләр һәм музыка белән бергә алып барылды, һәм бу тәрбия һәм коррекция процессыннан гыйбарәт иде. Тәрбияче уйнаткан уеннар кинезотерапияга эмоциональ йогынты ясады . Балалар уеннарда бик тиз кереп киттеләр. Шуңа күрә тәрбияче уен рәвешендә җайлаштырылган хэм үзгәртелгән, шулай ук авыруларны сәламәтләндерү һәм профилактикалау буенча күнегүләр тәкъдим итте. Шогыль барышында тэрбияче балаларга ничек итеп уз урынына басарга хэм дорес итеп кунегулэр эшлэргэ ойрэтте. Кузэтеп торып торле хэрэкэтлэр эшлэтте . Үсеш махсус чаралар һәм методлар кулланып, хәрәкәт активлыгының төрле төрләрендә экренгэ тормышка ашырылды. Шул рәвешле кинезотерапия белән шөгыльләнү балаларның сәламәтлеген ныгытырга һәм аларны сәламәт яшәү рәвешенә тартырга мөмкинлек бирә.