гыйнвар, 2024 ел
сишәмбе

Китапханә белән кышкы каникуллар күңелле, белемле һәм гадәти түгел. Бүген Чабья Чурчын авыл клубында ( бирү пунктында) шатлык, күңел ачу һәм дусларча аралашу атмосферасы хөкем сөрде.Олы Нырты авыл китапханәсе мөдире һәм Чабья Чурчи авыл клубы мөдире белән балалар өчен « яңа ел уенчыклары ясыйбыз« дигән мастер - класс оештырдылар .Чыршы уенчыкларын  күркәләрдән үз кулларың белән ясарга була. Алар ясау җиңел, матур һәм чыдам. Урман чыршысын  киендерү өчен, сатып алынган уенчыкларны кулланырга кирәк түгел. Матур чыршы уенчыгын хәтта гади күркәләрдәндә ясарга мөмкин. Торле агач күркәләре уникаль бизәкләр өчен бик яхшы материал. Чара башында балаларга күркәләр белән эшләү кагыйдәләре турында сөйләделәр, катнашучыларкүркәләрне  мишура белән бизәделәр, ясалма кар яудырдылар. Үз куллары белән ясалган яңа ел уенчыкларын балалар үзләре белән алып, яңа ел чыршыларын бизәделәр. Мастер-класс танып белү һәм бик күңелле атмосферада узды.

якшәмбе

18 ноябрь көнне Шәмәрдән мәдәният йортында Саба муниципаль районы Башлыгы Р.Н.Минниханов катнашында мәдәният хезмәткәрләренең чираттагы семинары узды. Мәдәният йорты фойесында СССР төзелүнең 100 еллыгына багышланган «Мы родом из СССР» дип исемләнгән күргәзмә оештырылган иде. Аннары Шәмәрдән авыл мәдәният йорты эшенең видеоязмасы тәкъдим ителде. Мәдәният йорты хезмәткәрләре, китапханәләр һәм үзешчән сәнгатьтә катнашучылар тарафыннан сәяси репрессия корбаннарын искә алу көненә багышланган «Атылган йолдызлар яктысы» дигән театральләштерелгән тамаша күрсәтелде. Семинарда шулай ук Хөснулла һәм Аллаһияр Вәлиуллиннар исемендәге балалар сәнгать мәктәбенең хор һәм тынлы оркестры катнашты. Чара бай эчтәлекле булды.

җомга

18 ноябрьдә Россиядә илнең төп сихерчесе Кыш Бабайның туган көне билгеләп үтелә, ул һәркемгә: балаларга да, өлкәннәргә дә шатлык китерә. Нәкъ менә аны, Кыш бабайны әкият һәм тылсымлы Яңа ел бәйрәмнәрендә аңа һәм тылсымга ышанган һәркем кунакка түземсезлек белән көтә. Кыш Бабайның туган көне-искиткеч бәйрәм. Бу көнне һәркемгә гадәттә бүләкләр бирүче, изге теләкләр һәм хыяллар тормышка ашыручы кешене котлыйлар. Шуңа бәйле рәвештә 17 ноябрь конне Олы Нырты мәдәният йорты һәм Урта Нырты авыл клубы хезмәткәрләре балалар өчен «Минем Кыш бабай»иҗади эшләр конкурсы оештырдылар.Чара башында балалар Бөек Устюгтагы яраткан персонаж һәм аның резиденциясе турында презентация карадылар, төп герой катнашындагы мультфильмнарны бик теләп карадылар, Яңа ел бәйрәмнәре турында әңгәмә үткәрделәр, Кыш бабайларын ясадылар һәм күргәзмә оештырдылар. Шулай ук үз куллары белән ясалган бүләкләрне һәм Кыш бабайны туган көне белән котлап, Яңа ел бәйрәменә чакырдылар

пәнҗешәмбе

16 ноябрьдә Иштуган мәдәният йортында «Сәламәтлек тәртиптә-зарядкага рәхмәт»уен программасы узды.Чара башында зарядка үткәрделәр, балалар моңа бик шат иде.Аннары балаларга иртәнге зарядканың файдасы, сәламәт туклану, начар гадәтләр, төрле спорт төрләре белән шөгыльләнү турында сөйләделәр. Якташларыбызның – Олимпия спортчыларының һәм спорт белән шөгыльләнүче кешеләрнең казанышлары мисаллары каралды. Балалар бүгенге дөньяда авыру отышлы тугеллеге , бик кыйммәт тә, сәламәт булу киресенчә – модада дигән нәтиҗәгә килделәр.Чара кысаларында балаларга сәламәт яшәү рәвешен саклау буенча гамәли киңәшләр бирелде, балалар табышмакларга һәм викториналарга актив җаваплар бирделәр.Ә чара ахырында хәрәкәтчән уеннар уйнадылар.

дүшәмбе

Бигәнәй мәдәният йортында китапханә белән берлектә кече яшьтәге мәктәп балалары өчен «Фольклор иленә сәяхәт»дигән әдәби - танып белү сәяхәте уздырылды . Чараның максаты-балаларны татар халык әкиятләре, мәкальләр һәм әйтемнәр, уеннар белән таныштыру; балаларның татар мәдәниятенә карата кызыксыну тәрбияләү. Чара татар халкының гореф-гадәтләре турында әңгәмә рәвешендә уздырылды, мәкальләр һәм әйтемнәр, җырлар һәм әкиятләр, татар халкының уеннары белән таныштырылды. Чара ахырында яшь укучыларга әлеге тематика буенча китаплар тәкъдим ителде.