«Чәчәкне чәчәккә - такыя үр» дигән мастер-класс

2024 елның 31 августы, шимбә

Иштуган мәдәният йортында кыр чәчәкләреннән такыя үрү буенча ачык һавада «Чәчәккә чәчәк-такыя үр» дигән мастер - класс узды.Чәчәкләрдән һәм үләннәрдән такыя үрү-борынгы заманнардан бирле популяр күңел ачу һәм йола. Башка киеп йөртелә торган түгәрәк такыя явыз рухлардан саклый һәм билгеле бер максатларга ирешергә ярдәм итә, иминлек символы булып тора. Үрү вакытында балаларга такыя үрү белән бәйле халык традицияләре турында сөйләделәр, үрү һәм детальләрне тоташтыру ысуллары күрсәтелде. Чарада катнашучылар такыянең традицион бизәк булуын белделәр, ул бердәмлекне, камиллекне, табигать һәм вакытның цикллыгын символлаштыра. Матур такыяләргә чәчәкләр җыю традициясе балаларда зур кызыксыну уятты. Алар бик мавыгып эшкә тотындылар һәм озакламый кулдан ясалган такыяләр кызларның башларын бизәделәр. Мастер — класс модельләрне күрсәтү һәм фотосессия белән тәмамланды.