2024 елның 16 июле, сишәмбе

Республика территориясендә "Төзелеш өчен җир" федераль проектын гамәлгә ашыру нәтиҗәләре турында Татарстан Росреестрында хәбәр иттеләр.

Ведомство мәгълүматлары буенча, проект гамәлдә булган вакытта 3 мең гектарга якын җир кишәрлеге ачыкланган.  Хәзерге вакытта Татарстанның "Җир банкында" шәхси торак һәм күп фатирлы йортлар төзү өчен билгеләнгән 2 496 буш җир кишәрлеге турында мәгълүмат бар.

«Торак һәм шәһәр мохите» милли проекты кысаларында гамәлгә ашырыла торган «төзелеш өчен җир» сервисына кызыксыну сизелерлек артты: әйләнешкә җәлеп ителгән җир кишәрлекләре саны 53тән (агымдагы елның апреленә) июльгә 281гә кадәр артты. Димәк, без кызыксынучылар һәм инвесторлар сервис мөмкинлекләреннән күпкә активрак файдалана башлаганнарын күрәбез. Шул ук вакытта шәхси торак йортлар төзү өчен җир кишәрлекләре иң зур ихтыяҗ белән файдалана: әйләнешкә җәлеп ителгән 281 участокның 274е нәкъ менә шушы максатлар өчен билгеләнгән», - дип хәбәр итте Татарстан Росреестры җитәкчесе урынбасары Нияз Галиәкбаров.

«Төзелеш өчен җир» Росреестры сервисы өчен ачыкланган участоклар саны һәм гомуми мәйданы буенча ТОП – 5 районнар исәбенә Биектау, Югары Ослан, Чистай, Актаныш һәм Апас районнары керде.

"Цифрлы сервис гражданнарга, инвесторларга һәм төзүчеләргә ярдәмче ролендә чыгыш ясый. Яңа система Җир һәм күчемсез милек белән иң нәтиҗәле идарә итәргә, Төзелеш һәм инвестицияләр күләмен арттырырга мөмкинлек бирәчәк. Бу факторлар кешеләрнең яшәве өчен уңайлы шәһәр мохитен булдыруга һәм төбәкнең инвестицион җәлеп итүчәнлеген арттыруга ярдәм итә», - дип билгеләп үтте «Роскадастр» ППКНЫҢ Татарстан Республикасы буенча филиалы директоры урынбасары Илнур Хисмәтуллин.

Исегезгә төшерәбез, «төзелеш өчен җир» проекты 2020 елдан Хөкүмәт Рәисе йөкләмәсе буенча гамәлгә ашырыла һәм «милли киңлек мәгълүматлары системасы»дәүләт программасының бер өлеше булып тора. НСПДНЫ булдыру инфраструктураны яңарту һәм гражданнар өчен уңайлы мохит формалаштыру максатыннан «төзү» юнәлеше буенча 2030 елга кадәр социаль-икътисади үсеш инициативалары исемлегенә кертелгән.

Белешмә

Җир участокларын эзләү өчен Росреестрның Иҗтимагый Кадастр картасы сайтына керергә, аннары «төзү өчен җир» менюсына сайларга һәм эзләү сызыгына түбәндәге билгеләр комбинациясен кертергә кирәк: 16:*, анда 16 төбәк коды, алга таба эзләүне башларга. Система төбәктә булган буш җир кишәрлекләрен, шулай ук алар турында гомуми кулланышта булган мәгълүматларны, мәсәлән, мәйданны, объектның адресын, җир категориясен күрсәтәчәк. Мөрәҗәгатьне булдыру өчен тиешле объект буенча мәгълүмат тәрәзәсендәге «мөрәҗәгатьне тапшыру» сылтамасына басыгыз.