Халыкара балаларны яклау көне алдыннан Росреестр Татарстан Республикасы буенча Роскадастр белән берлектә балигъ булмаганнар катнашында күчемсез милек белән килешүләр төзү мәсьәләләре буенча кайнар линия үткәрде. Сезнең игътибарга иң актуаль сораулар һәм аларга җаваплар тәкъдим итәбез.

2024 елның 3 июне, дүшәмбе

Җир кишәрлекләрен бүлгәндә, яңадан бүлгәндә опека һәм попечительлек органнарының ризалыгы кирәкме, әгәр әлеге участокларның хуҗалары балигъ булмаганнар булса?

- РФ Гражданлык кодексының 37 статьясындагы 2 пункты нигезендә опекун опека һәм попечительлек органнарының алдан рөхсәтеннән башка опека һәм попечительлек ясарга хокуклы түгел, ә попечитель-карамагындагы кешенең мөлкәтен читләштерү, шул исәптән алмашу яки бүләк итү, аны арендага (арендага), түләүсез файдалануга яки залогка тапшыру буенча килешүләр төзүгә; карамагындагылардан баш тартуга китерә торган килешүләр төзүгә ризалык бирергә тәрбияләнүчегә аның милкен бүлү яки аннан өлешләр бүлеп бирү, шулай ук тәрбияләнүченең милкен киметүгә китерә торган теләсә нинди башка гамәлләр хокуклы. Шуңа күрә, күрсәтелгән гамәлләрне башкару өчен опека һәм попечительлек органнарының ризалыгын тапшырырга кирәк.

Балигъ булмаган баланың милкен читләштергәндә нинди документлар кирәк?

- "Күчемсез милекне дәүләт теркәве турында" 2015 елның 13 июлендәге 218-ФЗ номерлы Федераль законның 54 статьясындагы 2 пункты нигезендә опека шартларында күчемсез милек белән идарә итүгә бәйле килешүләр, шулай ук балигъ булмаган гражданга яки чикләнгән эшкә сәләтле дип танылган гражданга караган күчемсез милекне читләштерү буенча килешүләр нотариаль таныклык. Шуңа күрә балигъ булмаган баланың милкен читләштерү өчен нотариуска мөрәҗәгать итәргә кирәк. Игътибар итегез, документларны хокукый экспертизаны нотариус үткәрә.

Без өйләнешкәндә фатирны үз акчаларыбыз, шулай ук ана капиталы акчаларыбыз хисабына сатып алдык. Үзеңә һәм балаларыңа ничек өлеш бүлеп бирергә?

- «Балалары булган гаиләләргә дәүләт ярдәме күрсәтүнең өстәмә чаралары турында» 29.12.2006 ел, №256-ФЗ Федераль законның 10 статьясындагы 4 өлешенә ярашлы, сертификат алган зат, аның тормыш иптәше (хатыны) ана (гаилә) капиталы акчаларын (средстволарын) кулланып сатып алынган (төзелгән, реконструкцияләнгән) торак бинаны ана (гаилә) капиталының гомуми милкенә рәсмиләштерергә тиеш хатыны (хатыны), балалары (шул исәптән беренче, икенче, өченче баласы һәм аннан соңгы балалары) килешү буенча өлешләрнең күләмен билгеләп.

Әгәр торак бина тулысынча яки өлешчә ана капиталы акчаларын кулланып сатып алынган икән, ата-аналар (ирләр) һәм балалар хокукында өлешләр бүлеп бирү турында килешү төзергә кирәк, ипотека кредиты түләнгәнме-юкмы.

Әгәр дә ана капиталы буенча өлеш бүлеп бирелгән вакытта ир белән хатын инде никахта булмаса, килешү элеккеге ир белән хатын арасында милекне бүлү турында килешү элементларын үз эченә алачак. Шуңа күрә мондый килешү нотариаль рәвештә расланырга тиеш.