2024 елда Татарстанда 500дән артык геодезия пункты тикшерелә

2024 елның 27 феврале, сишәмбе

Татарстан Росреестры белгечләре өч ел элек тикшерелгән пунктларны тикшерәчәк

Татарстан территориясендә барлыгы 3 меңнән артык геодезия челтәре пункты (ГГС) урнашкан, алар федераль милеккә карый, дәүләт саклавында тора һәм Геодезия һәм картография эшләрен башкаруның нигезе булып тора һәм икътисад, фән һәм оборона өлкәсендәге бурычларны хәл итү өчен кулланыла. Аларны тикшерү саклау зоналарын билгеләү, хәлне анализлау, исәпкә алу, шулай ук аларның саклануын тәэмин итү өчен чаралар күрү өчен кирәк.

"Узган ел геодезия челтәрләренең 358 пунктын визуаль тикшерү үткәрелде. 2024 елга 500дән артык шундый пунктны тикшерү планлаштырыла. Кар катламы төшү белән безнең белгечләр эшкә керешәчәк. Игътибар итегез, Җир кодексы гражданнарны геодезия пунктларын сакларга, аларга керү мөмкинлеген тәэмин итәргә, ә алар зыян күргән яки юк ителгән очракта – безнең ведомствога хәбәр итәргә мәҗбүр итә», - дип билгеләп үтте Татарстан Росреестры җитәкчесе урынбасары Линар Гатин.

Җир участогында ГГС пункты булу-булмавын хуҗа яки арендатор ЕГРН яки «җәмәгать Кадастр картасы»электрон сервисыннан Өземтә ярдәмендә тикшерә ала. Шулай ук дәүләт челтәре пунктлары урнашкан җир кишәрлекләренең хокук ияләре адресына, гамәлдәге закон таләпләрен бозу билгеләре ачыкланган очракта, муниципаль хокукый актларда билгеләнгән мәҗбүри таләпләрне һәм таләпләрне бозуга юл куймау турында кисәтүләр җибәрелә.

Игътибарга!

ГГС пунктларын юк иткән, җимергән яки сүткән өчен штраф рәвешендә административ җаваплылык каралган:

гражданнарга 5 000 сумнан 10 000 сумга кадәр;

вазифаи затларга 10 000 сумнан 50 000 сумга кадәр;

юридик затларга 50 000 сумнан 200 000 сумга кадәр.

Моннан тыш, ГДС пунктын юк итүгә юл куйган затлар ачыкланган очракта, Татарстан Росреестры суд органнарына яңасын булдыру юлы белән Геодезия пунктын торгызуда затның бурычы турында дәгъва гаризасы белән мөрәҗәгать итәргә хокуклы. Ә бу инде административ штрафлар белән каралганнан күпкә кыйммәтрәк.