Татарстан авыл ипотекасын гамәлгә ашыру буенча лидер булды

2024 елның 5 феврале, дүшәмбе

2023 елда Россельхозбанкның Татарстан төбәк филиалы тарафыннан авыл ипотекасы буенча 4 млрд сум бирелгән. Бу республиканың 1000нән артык гаиләсенә авыл җирлегендә торак сатып алырга мөмкинлек бирде. Банк мәгълүматлары буенча, Татарстан Россия төбәкләре арасында программаны гамәлгә ашыру буенча лидер булды. Бу хакта Россельхозбанкның Татарстан төбәк филиалы директоры Ләлә Кудерметова «ТатАгроЭкспо»агросәнәгать комплексының VI махсуслаштырылган күргәзмәсе барышында хәбәр итте.

"Ел йомгаклары авыл ипотекасының татарстанлылар арасында ихтыяҗ булган программа булуын тагын бер кат раслады. Дүрт ел эчендә Татарстанда 4200дән артык гаилә 11 млрд сум күләмендә ярдәм алды», – диде ул.

Татарстан Росреестры җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова билгеләп үткәнчә, дәүләт ярдәме белән ипотека кредитлау программасы Татарстан күчемсез милек ипотека базарын үстерү өчен нәтиҗәле механизм һәм өстәмә стимул булып тора. Авыл ипотекасы Лаеш, Питрәч һәм Биектау районнарында зур популярлык казанды. Шул ук вакытта «авыл ипотекасы» программасы буенча һәр ипотека килешүен теркәүнең уртача вакыты, татарстанда «ипотека 24 сәгатьтә» проектын гамәлгә ашыру нәтиҗәсендә, 1 эш көне тәшкил итә.

Авыл ипотекасы «авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасы составында тормышка ашырыла, ул торак шартларын яхшыртудан тыш, кече торак пунктларның инфраструктура үсешенә юнәлдерелгән.

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, министрлык коллегиясендә чыгыш ясап, 2023 елда «авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасын гамәлгә ашыруга 3 млрд сум акча юнәлдерелгәнен билгеләп үтте. "Агымдагы елда әлеге эш масштаблырак дәвам ителәчәк, акча күләме 5 млрд сумга кадәр арттырылачак. Бу өлешендә Татарстан-Дәүләт программасы акчаларын иң күп алучы», - дип хәбәр итте ул.