Өлешчеләргә төзүчеләрне ничек тикшерергә?

2023 елның 29 ноябре, чәршәмбе

Татарстан Росреестры яңа төзелешләрдә күчемсез милекне рәсмиләштерү мәсьәләләре буенча кайнар линия үткәрде. Консультациягә шалтыратучыларны нинди сораулар кызыксындырган һәм аларга җаваплар безнең "Сез сорадыгыз без җавап бирәбез" традицион рубрикасында.

Төзүчедән кабул итү-тапшыру акты имзаладым һәм алдым, әмма дәүләт хезмәтләрендә минем фатирга милек турында мәгълүмат күрсәтелми? Нәрсә эшләргә?

-Дәүләт хезмәтләрендә милек хокукы турында тиешле мәгълүмат барлыкка килсен өчен, кабул итү-тапшыру актын кушып, Татарстан Росреестрына дәүләт теркәве турында гариза бирергә кирәк. Бу Росреестр сайтындагы Шәхси кабинет ярдәмендә КФҮ аша яки онлайн режимда эшләнергә мөмкин. Сезнең документларны төзүче үзе дә тапшыра ала. Шул ук вакытта төзүче исеменә ышаныч кәгазе рәсмиләштерү кирәкми. Закон ачыктан-ачык шуны күрсәтә: мондый гариза бирү өчен ышаныч кәгазе кирәк түгел. Теркәлү өчен дәүләт пошлинасы күләме 2000 сум тәшкил итәчәк.

Квартираны электрон рәвештә өлешчә катнашу шартнамәсе нигезендә теркәргә җыенам. Электрон шартнамәгә нинди дә булса махсус таләпләр бармы?

- Электрон рәвештә өлешләп катнашу килешүе аерым таләпләргә туры килергә тиеш: ул текст катламы булган PDF/A-документ форматында бер электрон документ рәвешендә рәсмиләштерелә һәм XML-документ рәвешендә килешү якларының көчәйтелгән квалификацияле электрон имзасы белән имзалана.

Төзүчене тәкъдим итәм. Төзелә торган объектның планын - беренче өлешле катнашу шартнамәсен теркәү өчен кирәкле күпфатирлы йортны ничек дөрес төзергә?

– Төзелә торган күчемсез милек объекты (күп фатирлы торак йорт) планы-проект декларациясенә ярашлы төзүче тарафыннан төзелә торган бердәм документ. Анда текст һәм график форматта төзелә торган күп фатирлы йорт составындагы торак һәм торак булмаган биналарның урнашуы, машина-урыннар, күрсәтелгән биналарның һәрберсенең планлаштырылган мәйданы һәм машина-урыннары күрсәтелә.

Төзүче белән өлешләп катнашу шартнамәсе төзергә планлаштырам. Ул нинди шартларны тәэмин итәргә тиеш?

- Өлешле төзелештә катнашу килешүе берничә мөһим шартны үз эченә алырга тиеш, аларның берсе булмаса да, килешү төзелмәгән дип санала. Аерым алганда, мөһим шартларга түбәндәгеләр керә: төзүченең проект декларациясенә ярашлы рәвештә өлешле төзелешнең конкрет объектын билгеләү/идентификацияләү; фатирны өлешчегә тапшыру вакыты; килешү бәясе, түләүләр срогы һәм тәртибе; фатирга гарантия срогы ким дигәндә 5 ел; төзүче килешү буенча үз йөкләмәләрен үтәүне нинди ысул белән тәэмин итә, ягъни эскроу счет турында мәгълүмат.

2017 елда мин банкның кредит акчалары ярдәмендә өлешләп катнашу шартнамәсе буенча фатир алдым. Хәзер кредит түләү буенча барлык йөкләмәләрне үтәдем. Алга таба ничек түләргә?

- Сезнең очракта ипотека язмасы өч эш көне эчендә сез һәм банк вәкиле биргән уртак гариза яки банк вәкиле генә биргән гариза нигезендә түләнә.

Төзүче белән юридик зат арасында бер өлешле катнашу килешүе төзелгән һәм анда ике өлешле төзелеш объекты, фатир һәм машина урыны күрсәтелгән. Бу процедура өчен дәүләт пошлинасы күләмен әйтегез әле.

- Каралган очракта дәүләт пошлинасы 6000 сум тәшкил итә, килешүдә катнашучылар санына, тиешлечә, юридик заттан – 3000 сум һәм төзүчедән -3000 сум бүленгән.

Нинди ресурслар ярдәмендә төзүченең ышанычлылыгын тикшереп була, нәрсәгә игътибар итәргә кирәк?

- Хәзер өлешчеләр өчен төзүчеләр һәм аларның проектлары, проектлар төзелеше барышы, төзүченең финанс хәле турында күбрәк мәгълүмат барлыкка килде, ул Безнең йорт.РФ сайтында торак төзелешенең бердәм мәгълүмат системасында урнаштырыла. Әлеге сайтта төзелешкә рөхсәт, Проект документларына экспертиза ясау, җиргә хокук билгеләүче документлар, төзелеш объекты булу-булмавы турындагы проект декларациясе кебек документлар белән танышырга мөмкин һ. б. Компания офисына барып, төзелә торган яки инде тапшырылган объектларны карарга, анда яшәүчеләр белән сөйләшергә, төзелеш оешмасының сайтын, аның социаль челтәрләрдәге битләрен һәм бәяләмәләрен өйрәнергә мөмкин.