Татарстанда 500дән артык торак пункт 2023 елда БДЧРына кертелгән

2023 елның 18 октябре, чәршәмбе

Географик атамаларның Дәүләт каталогын төзү һәм алып бару буенча эшләрне Роскадастр башкара. Әлеге иҗтимагый-хокукый компания сайтында географик объектларның исемнәре реестрлары, торак пунктларның исемнәре реестрлары, шулай ук континенталь шельфның һәм Россия Федерациясенең аерым икътисади зонасының географик объектлары исемнәре реестры, Россия тикшеренүчеләре тарафыннан ачык диңгез һәм Антарктика чикләрендә ачылган яки аерып куелган географик объектлар бар.

Торак пунктларның барлык чикләре, шул исәптән торак пунктларның атамалары реестрында булган аларның исемнәре, бердәм дәүләт чикләр реестрына кертелә. Хәзерге вакытта ЕГРНда 3119 торак пунктның 2455е бар, шуларның 534е 2023 елда кертелгән. Татарстан Росреестрында аңлатуларынча, торак пунктларны ЕГРНга кертү буенча чаралар, шул исәптән «милли киңлек мәгълүматлары системасы»дәүләт программасын гамәлгә ашыру кысаларында да үткәрелә.

Шулай ук ведомствода географик объектларның исемнәре Россия Федерациясе халыкларының тарихи һәм мәдәни мирасының бер өлеше буларак дәүләт тарафыннан саклана. Объектларның бер атамаларын ирекле рәвештә башкалары белән алыштыру, географик объектларның бозып күрсәтелгән атамаларын куллану рөхсәт ителми.

"Татарстан Росреестры даими нигездә карталарда, планнарда һәм юл билгеләрендә географик объектларның исемнәрен күзәтә. Ремонт эшләре алып барылган һәм яңа автомобиль юллары салынган территориядә урнашкан объектларга аерым игътибар бирелә. Соңгы тикшерүләрнең берсе М7 трассасында үткәрелгән. Географик объектларның атамаларында хокук бозулар ачыкланмаган», - дип аңлатма бирде Татарстан Росреестры җитәкчесе Азат Җаббаров.

"Географик атамалар аерым әһәмияткә ия, чөнки алар билгеле территорияләр, объектлар яки урыннар өчен рәсми атамалар булып тора. Алар безгә ориентлашырга һәм аралашырга булышалар, шулай ук карталарда мәгълүмат тапшыруда мөһим роль уйныйлар. Әмма карталарда географик исемнәрне дөрес тапшыру билгеле бер кагыйдәләрне үтәүне таләп итә торган нетривиаль бурыч булып тора», - дип өстәде Роскадастрның Татарстан Республикасы буенча филиалы директоры Артем Костин.

Игътибарга

Географик объектларның исемнәрен бирү яки куллану кагыйдәләрен бозу вазифаи затларга ике меңнән өч мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә.