Росреестрның әлеге проекты туризм өлкәсен үстерү өчен җир әйләнешенә җәлеп итүгә юнәлдерелгән.

2023 елның 2 августы, чәршәмбе

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасы «туризм өчен җир»проектында катнашкан Россия Федерациясе субъектлары санына керде. Быел июнь ахырында Татарстан Республикасының туристлык базарында профессиональ катнашучылар вәкилләре катнашында региональ оператив штаб төзелде.

«Бүгенге көндә Росреестрның ачык кадастр картасында,» туризм өчен җир «сервисында туристлык кызыксыну объектлары – Мамадыш районының экстремаль һәм кышкы спорт төрләре паркы һәм Арча районында урнашкан «Кыш бабай һәм Кар Кызы резиденциясендә» Могҗизалар урманы» Туристлык интерактив Паркы, шулай ук әлеге объектларга якын ике җир кишәрлеге урнаштырылган 23,2 гектарда туристлык инфраструктурасының яңа объектларын булдыру мөмкин", – дип билгеләп үтте Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров.

Татарстанлылар «туризм өчен җир» сервисыннан файдалана алалар һәм туристлык сегменты объектлары урнаштырыла торган җир кишәрлекләре һәм территорияләре турында мәгълүматны Татарстанда гына түгел, ә башка җирләрдә дә ала алалар:

"Әлеге сервис ярдәмендә безнең республикада яшәүчеләр шулай ук Алтай Республикасы, Дагестан, Карелия, Башкортостан, калуга, Тула, Сахалин өлкәләре, шулай ук Камчатка һәм Краснодар крае кебек 37 пилот төбәктә урнашкан җир кишәрлекләре турында мәгълүмат ала ала», – дип тулыландырды «Роскадастр» ППКНЫҢ Татарстан Республикасы буенча филиалы директоры Артем Костин.

Югарыда күрсәтелгән җир кишәрлекләрен эзләү өчен Росреестрның Иҗтимагый Кадастр картасы сайтына керергә, аннары «туризм өчен җир» менюсына сайларга һәм эзләү сызыгына түбәндәге билгеләр комбинациясен кертергә кирәк: 16:*, анда 16 төбәк коды, алга таба эзләүне башларга. Система төбәктә булган буш җир кишәрлекләрен, шулай ук алар турында гомуми кулланышта булган мәгълүматларны, мәсәлән, мәйданны, объектның адресын, җир категориясен күрсәтәчәк