Татарстан Республикасы буенча Росреестр һәм Роскадастрның гражданнарның актуаль сорауларына җаваплары

2023 елның 28 июле, җомга

Росреестр Татарстан Республикасы буенча Роскадастр белән берлектә ведомстволарның социаль челтәрләренә кергән язылучыларның сорауларына җавап бирә

Хәерле көн! Әйтегез әле, зинһар, җир кишәрлеге сатып алдык, участокта гараж бар, гаражга ЕГРН күчермәсе юк. Милек хокукы турында документ булганда хәзер гаражны теркәү мөмкинме?

- Әгәр җир участогы шәхси гараж (үз ихтыяҗлары өчен гараж) төзү өчен билгеләнгән булса, мондый гаражга милек хокукын гадиләштерелгән тәртиптә рәсмиләштерергә мөмкин. Әгәр гараж дәүләт кадастр исәбендә тора икән (аның кадастр номеры бар), Росреестрга (КФҮ аша) аңа милек хокукын теркәү турында гариза тапшыру һәм хокукны теркәү өчен 350 сум күләмендә дәүләт пошлинасы түләү җитә. Әгәр гараж кадастр исәбенә куелмаса, техник план әзерләү өчен кадастр инженерына мөрәҗәгать итәргә, ә аннары гаражны бер үк вакытта кадастр исәбенә кую һәм аңа хокукны дәүләт теркәвенә алу турында гариза бирергә туры киләчәк. Бу очракта дәүләт хезмәте бәясе дә 350 сум тәшкил итәчәк.

Сәлам! Зинһар, әйтегез әле, мин сатып алучы буларак җир участогы буенча тулы мәгълүмат ала аламмы? Кадастр номерын беләм. Мөмкин булса, зинһар, ничек әйтегез? Алдан рәхмәт.

- Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрында булган мәгълүматны, күчемсез милек объектының Хокук иясе турындагы мәгълүматлардан тыш, теләсә кайсы кеше сорый ала. Күчемсез милек объектының Хокук иясе турында мәгълүматны өченче затка мондый объектның хуҗасы ЕГРНга өченче затларга үз шәхси мәгълүматларын бирү мөмкинлеге турында билге керткән очракта гына алырга мөмкин.

Югарыда күрсәтелгән билге булмаган очракта, күчемсез милек объектының хуҗасы турында мәгълүматны мондый объектның Хокук иясе үзе, аның законлы вәкиле яки ышаныч кәгазе буенча вәкиле генә ала ала.

ЕГРН мәгълүматларын алу өчен күчемсез милек объектының төп характеристикалары һәм теркәлгән хокуклары турында яки күпфункцияле үзәкнең теләсә кайсы офисында яки РФ Дәүләт хезмәтләренең шәхси кабинеты аша күчемсез милек объекты турында ЕГРН мәгълүматларын бирү турында сорау бирергә кирәк.

Әйтегез әле, фатирны рәсми рәвештә тикшереп буламы? Аның ничә хуҗасы бар һ. б.? Торак сатып алучы кеше бу күчермәне заказ итә ала һәм күпме тора?

- Фатир турындагы мәгълүматны төп характеристикалар һәм теркәлгән фатир хокуклары турында өземтә сорап тикшереп була. Бу күчермәдә фатирның барлык хуҗалары чагыла. Ләкин әгәр физик зат милекче булса, аның шәхси мәгълүматлары (ф.и. о.) күрсәтелмәячәк (Әгәр милекче өченче затларга шәхси мәгълүмат бирү мөмкинлеге турында гариза бирмәгән булса). Физик затлар өчен төп характеристикалар һәм теркәлгән хокуклар турында күчермә бәясе кәгазьдә 460 сум, электрон рәвештә 290 сум.