ЕГРНга Татарстан белән Чувашия арасында чик кертелгән

2023 елның 4 июле, сишәмбе

Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрына Татарстан Республикасы белән Чуваш Республикасы арасындагы чикнең узуы турында мәгълүмат кертелгән. Субъектлар арасындагы чикнең гомуми озынлыгы 554,62 километр тәшкил итә.

Чуваш Республикасы белән чикләрне билгеләү буенча эшләр 2019 елда ук башланган, төбәкләр арасында чикне билгеләү турында килешү узган елның маенда имзаланган. Чикләрне төгәлләгәндә җирле халык үз хуҗалык эшчәнлеген алып барган торак пунктлар янындагы участокларга аерым игътибар бирелә.

2023 елның июнендә җир төзелеше эше Росреестрның дәүләт экспертизасының уңай нәтиҗәсен ала, һәм материаллар Татарстан Республикасы буенча «Роскадастр» ППК филиалына ЕГРНга мәгълүмат кертү өчен тапшырыла.

Нәтиҗәдә, Татарстан Республикасы белән Чуваш Республикасы арасындагы чик үзенең чын тарихи конфигурациясен үзгәртми. Килешү нәтиҗәләре буенча төрле документларда булган чикләрне картографик күрсәтүдә аерма мәсьәләләре хәл ителә.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан территориянең көнбатыш һәм көньяк-көнбатыш өлешендә Чуваш Республикасы белән чиктәш. Чиктә республиканың Яшел Үзән, Кайбыч, Апас, Буа һәм Чүпрәле районнары урнашкан.

"Субъектлар арасында чикләр кертү җәлеп ителгән ведомстволарның өстенлекле бурычларының берсе булып тора. Роскадастрның Татарстан Республикасы буенча филиалына миссия йөкләнгән, шул исәптән җир төзелеше документациясен тикшерү, аның нәтиҗәләреннән билгеләнгән чикне дәүләт мәгълүмат фондына кертү бәйле. Бүгенге көндә Татарстан Республикасы белән чиктәш сигез чикнең алтысы билгеләнгән, - дип билгеләп үтте Роскадастр ППКНЫҢ Татарстан Республикасы буенча филиалы директоры Артем Костин.

"Безнең ведомстволар Татарстанның күрше төбәкләр белән чикләрен билгеләү буенча зур эш башкарды, һәм ул шулай ук агымдагы елда да дәвам итәчәк. Әйтик, шушы көннәрдә Киров өлкәсе белән тиешле килешү имзаланды. Шулай ук 2023 ел ахырына кадәр Удмурт Республикасы белән чик рәсми рәвештә билгеләнергә тиеш», - дип хәбәр итте Татарстан Росреестры җитәкчесе Азат Җәббаров.