Татарстанда 60 мең гектардан артык җир тикшерелде

2023 елның 22 июне, пәнҗешәмбе

Нәтиҗәдә Татарстан Республикасы дәүләт инспекторлары тарафыннан җир законнарының мәҗбүри таләпләрен бозуга юл куймау турында 4 меңгә якын кисәтү бирелгән

Бу һәм башка мәгълүматлар 2023 елның 5 ае йомгаклары буенча Татарстан Росреестры коллегиясенең киңәйтелгән утырышында яңгырады.

Контрольдә тотылган затлар белән хезмәттәшлек итмичә, Татарстан Росреестры тарафыннан 3,5 меңнән артык контроль (күзәтчелек) чарасы үткәрелде, шул исәптән хуҗалык әйләнешенә җәлеп итү өчен заманча спутник җиһазларын һәм пилотсыз очу аппаратларын кулланып, авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә.

Исегезгә төшерәбез, 2022 елның 10 мартыннан РФ Хөкүмәтенең «Дәүләт контролен (күзәтчелеген), муниципаль контрольне оештыру һәм гамәлгә ашыру үзенчәлекләре турында» гы 336 номерлы карары үз көченә керде, ул тикшерүләр үткәрүгә чикләүләрне 2023 елга да озайтты.

Контроль күзәтчелек чаралары барышында авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җир кишәрлекләрендә җир законнарын бозуның 292 очрагы ачыкланган, алар арасында киң таралган файдалы казылмалар чыгару буенча 36 законсыз карьер, 63 санкцияләнмәгән каты көнкүреш калдыклары чүплеге.

"Быел федераль дәүләт җир күзәтчелеге яңа форматта уза. 2023 елда чикләүләрне исәпкә алып, җир законнарының мәҗбүри таләпләрен бозуны профилактикалау буенча чаралар үткәрүгә басым ясалды. Әлеге чаралар комплексы икътисадның тотрыклылыгын, гражданнарга йөкләнешнең кимүен, шулай ук илдә кече һәм урта бизнесның үсешен тәэмин итәргә тиеш,- дип хәбәр итте Татарстан Росреестры җитәкчесе урынбасары вазыйфаларын башкаручы Сергей Бахматов.

Шулай ук Татарстан Росреестрында җир законнарын бозган өчен административ җәза билгеләү өлешендә Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексына кертелгән үзгәрешләргә игътибар итәләр. Әйтик, административ хокук бозу кылган очракта һәм кешеләрнең тормышына һәм сәламәтлегенә, хайваннар һәм үсемлекләр дөньясы объектларына, әйләнә-тирә мохиткә зыян китерү яки зыян китерү куркынычы булмаганда, административ штрафны административ хокук бозуларның барлык субъектлары өчен кисәтүгә мәҗбүри алыштыру күздә тотыла, шул ук вакытта хокук бозу булып торган гамәлләрнең характерын исәпкә алырга кирәк.

Административ хокук бозу өчен штраф салынган очракта, ул 20 көн эчендә салынган административ штраф суммасының яртысы күләмендә түләнергә мөмкин.

Белешмә

Әгәр сез җир законнары өлкәсендә хокукларыгыз бозылган дип саныйсыз икән, Сез Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенә түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итәргә хокуклы: Казан шәһәре, Авангард урамы, 74, 7 нче подъезд, яисә идарәнең территориаль бүлекләренә тиешле гариза белән.

Татарстан Росреестрына мөрәҗәгатьләр (гаризалар) тапшырганда мөрәҗәгать итүче шәхесне раслаучы документ күрсәтергә тиеш. Бу аноним мөрәҗәгатьләрне, дөрес булмаган яки алдан ук ялган мәгълүматлар булган белдерүләрне киметү өчен кирәк.

Электрон документлар формасында җибәрелгән гаризалар, гариза бирүченең Бердәм идентификация һәм аутентификация системасында (РФ Дәүләт Думасы аша) мәҗбүри авторизацияләүне күздә тоткан мәгълүмати-коммуникацион технологияләр чараларын кулланып, гариза бирүче тарафыннан җибәрелгән очракта гына, контроль (күзәтчелек) чараларын үткәрү өчен нигез булып хезмәт итә ала.