Татарстанда 2023 елда 23 меңнән артык реестр хатасы төзәтеләчәк

2023 елның 16 июне, җомга

Бу 2022 ел белән чагыштырганда 3 тапкыр күбрәк: ул вакытта 8 меңгә якын реестр хатасы төзәтелгән.

Төбәктә «милли киңлек мәгълүматлары системасы» дәүләт программасын гамәлгә ашыру буенча эш дәвам итә, аның кысаларында Татарстан Республикасы буенча Росреестр һәм Роскадастр күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестры (ЕГРН) мәгълүматларында реестр хаталарын төзәтү буенча эшчәнлекләрен дәвам итәләр.

Исегезгә төшерәбез, реестр хатасы ЕГРНда, әгәр элек Росреестрга күчемсез милек объектына межевой яки техник пландагы документларда дөрес булмаган мәгълүматлар тапшырылган булса, барлыкка килә. Бу техник хатадан аерылып тора, ул реестрга мәгълүмат керткәндә белгечләр тарафыннан ясалган хаталар, хаталар яки башка хаталар очрагында барлыкка килергә мөмкин.

"Реестр хаталарын ачыклау һәм төзәтү буенча комплекслы эш Росреестр тарафыннан илнең барлык субъектларында, шул исәптән Татарстан территориясендә алып барыла. Еш кына мондый хаталар кадастр эшләрен үткәргәндә ясалган хаталар аркасында яки документлардагы хаталар аркасында килеп чыккан. Хәзерге вакытта кадастр эшләрен башкаруның заманча ысулларын кулланганда хаталар булу минимальләштерелгән, - дип билгеләп үтте Татарстан Росреестры җитәкчесе урынбасары Нияз Галиәкбаров.

Татарстан Росреестрында аңлатуларынча, хокукларны теркәү органы ачыкланган реестр хатасын мөстәкыйль төзәтергә хокуклы. Бу очракта «Роскадастр» ППКНЫҢ Татарстан Республикасы буенча филиалы җир кишәрлекләренең характерлы чикләре һәм мәйданнары координаталарын билгеләү буенча тиешле чаралар үткәрә. Шуннан соң материаллар Татарстан Росреестрына тапшырыла, анда реестр хатасын төзәтү кирәклеге турында Карар кабул ителә. Бу хакта мәгълүмат күчемсез милек объектының Хокук иясе адресына юнәлтелә. Әгәр гариза җибәрелгәннән соң өч ай эчендә хокукларны теркәү органына хатаны төзәтү өчен документлар килмәсә, кирәкле документлар булганда, Росреестр хатаны милекченең ризалыгыннан башка үзе төзәтә.

Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, бүгенге көндә 16 меңнән артык шундый хата ачыкланган, төзәтелгән (өстәвенә, милекчеләрнең вакыт һәм финанс чыгымнарысыз) 3 меңнән артык (3318).

"Татарстан Республикасы территориясендә күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына мәгълүматларны дөрес кертүне тәэмин итү максатыннан җир кишәрлекләре чикләренең урнашуын тасвирлауда реестр хаталарын ачыклау һәм төзәтү буенча актив эш алып барыла. Эшләрне башкару кысаларында, Росреестр планы нигезендә, быел 23 115 күчемсез милек объектына карата реестр хаталарын төзәтергә кирәк. Бүгенге көндә безнең ведомство тарафыннан 12 853 күчемсез милек объектына координаталар билгеләнгән инде», - дип хәбәр итте «Роскадастр» ППКНЫҢ Татарстан Республикасы буенча филиалы директоры урынбасары Алсу Сабирҗанова.