Халык костюмы безгә нәрсә турында сөйләр

2023 елның 31 марты, җомга

Һәр халыкның милли костюмы-бу халыкның мәдәният үзенчәлекләрен, аның тарихын чагылдырган искиткеч күренеш. Һәр заман, һәр халык өчен үз костюмы хас. Ул халыкның мәдәният үзенчәлеген һәм сәнгать тәмен чагылдыра.   Иштуган мәдәният йорты һәм китапханә белгечләре Татарстан Республикасында милли мәдәниятләр һәм традицияләр елына багышланган «халык костюмы безгә нәрсә турында сөйләячәк»этно-уен программасын үткәрделәр.  Электрон презентация ярдәмендә Татарстан Республикасы халыкларының милли костюмнары турында сөйләделәр. Балалар милли киемнәрнең элек нинди булганын һәм вакыт узу белән ничек үзгәргәнен белделәр, төрле халыкларның милли костюмнарын аера белделәр. Чара барышында башкорт, рус, татар һәм Удмурт милли костюмнарына хас орнаментлар төрләре искә алынды. «Тарихка сәяхәт» викторинасында һәм «халыкны милли костюм буенча Фаразлагыз»танып белү уенда актив катнаштылар. Җирле артистлар чыгышларында кулланылган костюмнарны күрсәттеләр, борынгы заманда костюмнар тегүләре, рус һәм татар кызлары һәм хатын-кызлары яулык бәйләгәндә нинди атрибутлар һәм декор кулланылганы, ир-атлар нинди баш киеме кигәннәре турында сөйләделәр. Ә әңгәмә ахырында балалар төрле костюмнарның макетын буяганнар.