Татарстан Росреестры 2022 елның IV кварталы өчен закон үзгәрешләре дайджестын бастыра

2023 елның 13 феврале, дүшәмбе

Документ хакимият органнарына, һөнәри берләшмә вәкилләренә һәм гражданнарга җир һәм күчемсез милек өлкәсендәге хокукый яңалыклар турында мәгълүмат бирү өчен эшләнгән.

» Росреестр тарафыннан гамәлгә ашырыла торган һәм ведомство катнашында нормалар иҗат итү инициативалары торак төзелеше һәм икътисадның аерым тармаклары үсешенә ярдәм итә, гражданнарның һәм бизнесның мөлкәти хокукларын һәм финанс мәнфәгатьләрен яклауны тәэмин итә", – дип билгеләп үтте статс-секретарь – ведомство җитәкчесе урынбасары Алексей Бутовецкий.

Мәсәлән, IV кварталда кешеләр һәм бизнес мәнфәгатьләрендә җир кишәрлекләре бирү буенча электрон аукционнар үткәрүне рөхсәт иткән закон кабул ителде (№385-ФЗ от 07.10.2022).

РФ Җир кодексына һәм «РФ Җир кодексын гамәлгә кертү турында» Федераль законга үзгәрешләр кертү аркасында (05.12.2022 ел, № 509-ФЗ) Дәүләт яисә муниципаль милектә булган җир кишәрлекләрен бирү кысаларында аерым процедураларның сроклары кыскартылды. Мәсәлән, участокларны алдан килештерү вакыты-30 көннән 20 көнгә кадәр. Норма 2023 елның 1 мартыннан үз көченә керәчәк.

Моннан тыш, хәзер объектның кадастр бәясе үзгәргән очракта, сатып алу-сату, аренда яки сервитутны билгеләү турында килешү төзүгә гариза тапшырганнан соң, аның азрак әһәмияте кулланыла (№ 513-ФЗ от 05.12.2022).

Росреестрның турыдан-туры катнашында аренда килешүләрен теркәү һәм үзгәртү турында килешүләрне теркәү өчен дәүләт пошлинасы күләме кимегән Федераль закон кабул ителде (физик затлар өчен 2000 сумнан 350 сумга кадәр, юридик затлар өчен 22000 сумнан 1000 сумга кадәр (05.12.2022 ел, № 493-ФЗ).

КФҮгә мөрәҗәгать иткәндә ЕГРНнан белешмәләрне түләү принцибы үзгәртелде - ике квитанция түләү урынына хәзер бер түләү башкарыла (№ 448-ФЗ от 21.11.2022).

"Урман амнистиясе" 2026 елга кадәр озайтылды (№ 519-ФЗ от 19.12.2022).

Һәр федераль закон буенча аңлатмалар Росреестрның рәсми сайтында, шулай ук Татарстан Росреестрының рәсми сайтында гади һәм аңлаешлы формада бастырылган.

Үзгәрешләр исемлеге белән безнең сайтта танышырга мөмкин https://rosreestr.tatarstan.ru/ Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Аппаратының структур бүлекчәләре җитәкчеләре катнашында киңәшмә