Татарстан белән Марий Эл арасындагы чик МБДРга кертелгән

2023 елның 11 гыйнвары, чәршәмбе

Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына (МБДР) Татарстан белән Марий Эл арасында чик узу турында мәгълүматлар кертелде. Нигездә чик урман массивлары һәм авыл хуҗалыгы җирләре территориясе аша уза. Татарстан Республикасы белән Марий Эл Республикасы арасында чик узуның гомуми озынлыгы 334 километр тәшкил итә.

Татарстан Марий Эл белән территориянең төньяк-көнбатыш өлешендә чиктәш. Чик буенда Татарстан Республикасының Яшел Үзән, Биектау, Әтнә, Арча һәм Балтач районнары урнашкан. Марий Эл Республикасы ягыннан – Волжск шәһәре, Идел, Морки һәм Мари-Төрек районнары.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында Марий Эл белән Чикне Билгеләү Процессы архив мәгълүматлары, ЕГРНнан белешмәләр, төрле еллардагы картографик материаллар, ортофотопланнар нигезендә һәм ике республика чигенең тарихи узуы турында җирле халык фикерен исәпкә алып барылды, дип аңлаттылар. "Ике субъект арасындагы чик үз конфигурациясен үзгәртмәде", - дип хәбәр итте ведомство министры Фәнил Әһлиуллин.

Марий Эл Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе Аркадий Белкин билгеләп үткәнчә, Марий Эл Республикасы белән Татарстан Республикасы арасында төгәл координаталарны билгеләү Җир ресурслары белән нәтиҗәлерәк идарә итүгә ярдәм итәчәк, шулай ук территориаль һәм җир бәхәсләре санын киметергә мөмкинлек бирәчәк, файдаланылмый торган җир кишәрлекләренең хокук әйләнешенә җәлеп итәчәк һәм күчемсез милеккә хокук гарантияләрен тәэмин итәчәк».

Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, хәзерге вакытта Татарстанның сигез чиктәш чикләреннән ЕГРНга өчесе кертелгән.

Росреестрның республика буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров:

"Татарстанда күрше төбәкләр белән чикләрне билгеләү буенча актив эш дәвам итә. ЕГРНга РФ субъектлары арасындагы чикләр турында мәгълүматлар кертү дәүләт хакимияте органнары өчен төп бурыч булып тора, аны үтәү мәгълүмат ресурсларын тулыландыру сыйфатын арттырырга мөмкинлек бирәчәк, шулай ук субъектларның инвестицион җәлеп итүчәнлеген һәм җир ресурслары белән нәтиҗәле идарә итүне тәэмин итәчәк. Хәзерге вакытта ЕГРНда Оренбург өлкәсе, Башкортстан һәм Марий Эл республикалары белән чикләр кертелгән. Шулай ук Чувашия һәм Удмуртия Республикалары, Самара һәм Ульяновск өлкәләре белән чикләр билгеләү турында килешүләр имзаланды. Киров өлкәсенә килгәндә, бу юнәлештә комплекслы эш алып барыла. Татарстанның Россия Федерациясе субъектлары арасындагы барлык чикләре рәсми рәвештә башланган елда билгеләнер дип уйлыйбыз».

Исегезгә төшерәбез, күрше төбәкләр белән чикләрне билгеләү эше шул исәптән ЕГРННЫ төгәл белешмәләр белән тутыру кысаларында башкарыла, бу, үз чиратында, төбәктә «милли пространство мәгълүматлары системасы»дәүләт программасын гамәлгә ашыру этапларының берсе булып тора.