Әгәр дә хокук хуҗасын эзләү уңышлы булмаса, күчемсез милек объекты «хуҗасыз»дип танылырга мөмкин

2022 елның 23 ноябре, чәршәмбе

Татарстан Росреестры экспертлары элек исәпкә алынган күчемсез милек объектларының (518-ФЗ) хокук ияләрен ачыклау турындагы законга кертеләчәк әлеге һәм башка үзгәрешләр турында сөйләделәр.

Әлеге мәгълүмат ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан оештырылган муниципаль берәмлекләрнең мөлкәт һәм җир мөнәсәбәтләре өлкәсендәге белгечләр өчен укыту семинары вакытында яңгырады. Аны үткәрү вакытында 2022 елда булган Россия Федерациясенең Җир һәм чиктәш законнарына төп үзгәрешләр аңлатылды. Татарстан росреестрыннан семинарда җитәкче урынбасары Артем Костин һәм күчемсез милекне дәүләти теркәү бүлеге башлыгы Энҗе Мөхәммәтгалиева катнашты.

Тыңлаучыларның аерым игътибары " Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында «30.12.2020 ел, № 518-ФЗ Федераль законны гамәлгә ашыру - » элек исәпкә алынган күчемсез мөлкәт объектларының хокукый ияләрен ачыклау турындагы Закон «буларак танылган сорауларга юнәлтелде. Бу тема буенча семинарда Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Рөстәм Мерзакреев чыгыш ясады. Аның чыгышы барышында Татарстан Росреестры экспертлары семинарда катнашучыларның күп кенә актуаль сорауларына аңлатмалар бирде.

Белешмә

2021 елның 29 июненнән үз көченә кергән 518-ФЗ номерлы Закон элек кадастр исәбенә куелган, әмма хәзерге вакытка кадәр күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында (ЕГРН) теркәлмәгән күчемсез милек объектларына хокук ияләрен ачыклауга юнәлдерелгән. Аларны ачыклау вәкаләтләренә дәүләт хакимияте органнары һәм җирле үзидарә органнары бирелгән.

Артем Костин искә төшергәнчә, Татарстан пространство мәгълүматларының милли системасын булдыру буенча сынау төбәкләре рәтенә керә. Шуңа бәйле рәвештә, Татарстан Росреестры дәүләт хакимиятенең төбәк органнары һәм җирле үзидарә органнары белән берлектә объектларга хокуклар турында белешмәләр тутыру буенча зур эш башкарырга тиеш, шул исәптән 518-ФЗ номерлы Закон кысаларында элек исәпкә алынган күчемсез милек объектларының хокук ияләрен ачыклау буенча чаралар үткәрү юлы белән дә.

Үз чиратында Энҗе Мөхәммәтгалиева тыңлаучыларга хәзерге вакытта Дәүләт Думасы каравында 518-ФЗга үзгәрешләр кертү планлаштырылган закон проекты барлыгы турында хәбәр итте. Аерым алганда, түбәндәгеләр тәкъдим ителә: җирле хакимият органнары үткәргән чаралар хокук хуҗасын ачыклауга китермәгән очракта, вәкаләтле орган 14 көн эчендә Росреестрга хуҗасыз дип кабул итү турында гариза юлларга тиеш булачак.

«Димәк, кемнеңдер күчемсез милек объекты вакыт узу белән муниципалитет милкенә күчә ала. Татарстан Росреестры күчемсез милек объектлары теркәлгән хокуксыз калган хокук ияләрен аларны законлаштырырга чакыра. Чөнки закон нигезендә теркәлгән хокукның бердәнбер дәлиле-ЕГРНда хокукны дәүләт теркәвенә алу. Нәкъ менә ЕГРНда язылу үз мөлкәте белән ирекле эш итәргә (бүләк итәргә, сатарга), аны алдау гамәлләреннән сакларга, дәүләт ихтыяҗлары өчен объектны тартып алган очракта компенсация алырга мөмкинлек бирә», - дип ассызыклады Энҗе Мөхәммәтгалиева.

Игътибарга алу өчен

Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, хәзерге вакытта республикада ЕГРНда булган 4,5 млн күчемсез милек объектының 847,5 меңнән артыгы - аларда теркәлгән хокуклар турында мәгълүматлар юк.

Шулай, әлегә кадәр хокуклар рәсмиләштерелмәгән:

- 326,5 мең җир кишәрлеге;

- 195 мең торак бина;

- 112 мең торак йорт;

- 49 мең гараж;

- 49 мең бакча йорты;

- 3,6 мең объект тәмамланмаган.