«Гырон быдтон»

2022 елның 4 июле, дүшәмбе

«Гырон быдтон" – удмуртларның язгы-җәйге яшьләр циклы бәйрәмнәренең берсе. Аның исеме удмурт теленнән «җир сөрү ахыры»дип тәрҗемә ителә. Гадәттәгечә, бәйрәмне болыннар чәчәк атканда үткәрәләр. Бу көнне удмуртлар һава торышы өчен күкләргә рәхмәт әйтәләр һәм уңыш турында дога кылалар. 2 июльдә Баулы муниципаль районының Кит-Күл авылында «Гырон Быдтон»удмурт мәдәнияте республика бәйрәме узды. Бәйрәмгә Татарстан халыклары Ассамблеясе, ТР удмуртларының милли-мәдәни автономиясе, Удмуртия Республикасының Мәдәният һәм милли сәясәт министрлыгы вәкилләре килгән иде. Бәйрәм «тормыш бишеге» дип исемләнгән театральләштерелгән тамаша белән башланып китте. Җиргә бөртек утыртудан, беренче шытымнардан һәм уңышны җыеп алудан игенчелек циклын күрсәттеләр. Бәйрәм аланында милли аш – су, «Гырон быдтон шудонъес» милли удмурт һәм спорт уеннары, традицион удмурт уеннары һәм «Кужым мертан» («Мера сила») уеннары, декоратив - гамәли сәнгать эшләнмәләре күргәзмә-сатулары оештырылган иде. «Айкай» Удмурт дәүләт фольклор җыр һәм бию театры, «әбиләр из Бураново» фольклор коллективы, «Эктоника» удмурт эстрадасының яшь артистлары концерты һәм башка артистлар бәйрәмнең хедлайнерлары булдылар. Бәйрәмдә Иштуган авыл мәдәният йортының "Тюрагай" удмурт фольклор коллективы катнашты һәм Диплом белән бүләкләнде.