Татарстан Росреестры авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрне контрольдә тотуны көчәйтте

2022 елның 2 июне, пәнҗешәмбе

2022 елның 10 мартыннан 2022 елның ахырына кадәр Татарстан Росреестры тарафыннан федераль дәүләт җир контролен (күзәтчелеген) гамәлгә ашыру кысаларында планлы һәм планнан тыш контроль-күзәтчелек чаралары бетерелде, ә төп басым хокук бозуларны профилактикалау ягына урнаштырылды.

Әлеге чара икътисадның тотрыклылыгын, кече һәм урта бизнесны үстерүне һәм гражданнарга йөкләнешне киметүне тәэмин итүгә юнәлдерелгән.

Юридик затларга, шәхси эшмәкәрләргә һәм физик затларга карата планнан тыш тикшерүләр РФ Президенты һәм Хөкүмәте Рәисе йөкләмәсе буенча, шулай ук прокурор таләбе буенча гражданнарның тормышына һәм сәламәтлегенә, илнең оборонасына һәм дәүләт иминлегенә зыян китерү куркынычы янаган очракта гына үткәреләчәк.

Закон таләпләрен бозуларны бетерү турында элегрәк бирелгән күрсәтмәләрнең үтәлеше 2022 елның 10 мартыннан соң килеп чыккан иде.

Росреестр 2022 елда контрольдә тотылучы затлар белән, шул исәптән пилотсыз һава судноларын кулланып, мониторинг чараларын үткәрүне дәвам итәчәк. Мондый чаралар барышында тәртип бозу билгеләре ачыкланган очракта, инспекторлар хокук бозуларны кисәтү һәм профилактикалау буенча чаралар күрәчәкләр.

Игътибарга

Агымдагы елда 4 ай эчендә дәүләт җир инспекторлары тарафыннан 575 тикшерү үткәрелгән, алар барышында җир законнарын бозуның 528 очрагы ачыкланган, җир законнарын бозуның ике меңнән артык очрагы ачыкланган, җир законнарын бозуга юл куймау турында ике меңнән артык кисәтү чыгарылган. Җирләрнең үз белдеге белән эш итүе һаман да ачыкланган хокук бозуларның берсе булып кала бирә.

Агымдагы елга идарәнең өстенлекле бурычларыннан берсе-алдагы елда ачыкланган бозуларның тиешенчә бетүен контрольдә тоту һәм авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә федераль дәүләт җир күзәтчелегенең актив эшен дәвам итү.

Язгы кыр эшләре башлану белән бәйле рәвештә авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә җир кишәрлекләреннән максатчан файдаланмау (карьерларны законсыз эшләү, каты көнкүреш калдыкларын туплау), авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдән файдаланмау һәм максатчан файдалану өчен яраклы халәткә китерү бурычларын үтәмәү өлешендә җир законнары таләпләрен бозу фактлары буенча авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләргә мониторинг көчәйтелде. Шулай итеп, бүгенге көндә авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә җир законнарын бозуның 160 тан артык очрагы ачыкланды, дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Линар Гатин.

Авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрне нәтиҗәле мониторинглау максатыннан Росреестр һәм Россельхознадзор дәүләт инспекторлары тарафыннан хокук бозуларны ачыклау максатыннан уртак контроль-күзәтчелек чаралары координацияләнде. Аларның нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасының дүрт районында 19 җир законнарын бозу очрагы ачыкланды, аерым алганда, авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә калдыкларны туплау. Якын арада Татарстан Республикасының бөтен территориясендә уртак контроль-күзәтчелек чараларын үткәрүне дәвам итү планлаштырыла.