Татарстанда яңа төзелештәге фатирларга ихтыяҗ 50 процентка арткан

2022 елның 21 апреле, пәнҗешәмбе

Агымдагы елның мартында Татарстан Росреестры өлешләп төзүдә катнашу буенча 3 меңгә якын килешү теркәгән. Бу февраль ае белән чагыштырганда 50% ка күбрәк. Өч ай эчендә ведомство тарафыннан 7 меңгә якын бала теркәлгән, бу узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 50% ка күбрәк.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе экспертлары сүзләренә караганда, узган ел ахырында яңа төзелештәге фатирларга шундый ук ихтыяҗ булган.

"Ул чакта 2020 елның октябрендә һәм 2021 елның декабрендә Татарстанда иң күп балалар бакчасы – 3 меңнән артык һәм 2022 елның мартына туры килгән өченче сорау теркәлгән иде", - дип статистик мәгълүматлар белән уртаклашты Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова.

Татарстан Республикасы риелторлар гильдиясе вице-президенты Руслан Садриев фикеренчә, 2022 елның беренче кварталында яңа төзелешләрдә фатирларга ихтыяҗ арту, беренче чиратта, бу чорда ипотека ставкасы арту, шулай ук тулаем күчемсез милеккә бәяләр арту белән бәйле. Төзелә торган торакка ихтыяҗның тагын бер факторы-ДДУ буенча исәп-хисап ясаганда исәп-хисаплар эскросын Тоталь рәвештә кертү, һәм шул рәвешле, инвестицияләр куркынычсызлыгының югары дәрәҗәсе.

Татарстан Росреестрында билгеләп үтелгәнчә, яңа төзелештәге фатирларның 60% ы кредит чараларын – ипотекага җәлеп итеп сатып алына. Агымдагы елның мартында Татарстан Росреестры беренчел һәм икенчел күчемсез милек базарында ипотека килешүләре үсешен теркәүне дәвам итте. Тулаем алганда, ул февраль белән чагыштырганда 14,6% ка арткан. Шул ук вакытта татарстанлылар 44% ка ешрак нәкъ менә җир участокларын (4,5 мең) ипотекага алган. Торак йортларга ипотека саны 7% ка арткан, ә менә февраль белән чагыштырганда фатирларга ипотекалар саны үзгәрмәгән диярлек-февраль аенда да, 2022 елның мартында да 5 меңгә якын ипотека теркәлгән.