Татарстан Росреестры һәм Кадастр палатасы республика бакчачылары өчен онлайн очрашуда катнашты

2022 елның 15 апреле, җомга

Әлеге чара бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләре мәсьәләләре буенча гражданнарны кабул итү атнасы кысаларында узды. Консультация " Бердәм Россия «партиясенең региональ иҗтимагый кабул итү мәйданчыгында узды.

Бакчачылык ширкәтләре вәкилләре белән очрашуда Росреестр җитәкчесе урынбасары Артем Костин, күчемсез милекне дәүләт теркәве бүлеге башлыгы Энҗе Мөхәммәтгалиева, Кадастр палатасы директоры урынбасары Ләйсән Рәхмәтуллина катнашты.

Турыдан-туры онлайн трансляцияне үткәрү барышында ведомство экспертлары бакчачылар өчен төп законнардагы үзгәрешләрне, Күчемсез милек объектларына хокукларны рәсмиләштерү һәм бакчачылык ширкәтләрендә җир кишәрлекләрен ызанлау мәсьәләләрен яктырттылар.

Үзенең чыгышында Артем Костин билгеләп үткәнчә, соңгы елларда бакчачылыкны үстерү өчен (федераль һәм төбәк дәрәҗәсендә) шактый күп законнар кабул ителә, шул исәптән бакча участокларын һәм аларда урнашкан күчемсез милек объектларын рәсмиләштерү процедурасын гадиләштерүгә юнәлдерелгән:

««Дача амнистиясе»турындагы закон инде берничә тапкыр озайтылды. Күптән түгел закон кабул ителде, ул аның гамәлен тагын бер тапкыр озайтты - 1931 елның 1 мартына кадәр. Шулай ук хәзерге вакытта РФ Дәүләт Думасында социаль әһәмияткә ия булган тагын бер закон карала, ул бакчачылык участокларын түләүсез хосусыйлаштыру срогын 2031 елның 1 мартына кадәр озайта».

Күчемсез милек объектларына хокукларны рәсмиләштерүнең төп мәсьәләләре турында күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу бүлеге башлыгы Энҗе Мөхәммәтгалиева сөйләде. Чарада катнашучыларның игътибарын ул бакча йортын торак дип тану тәртибенә, шулай ук гомуми файдаланудагы мөлкәткә гомуми өлешле милек хокукын рәсмиләштерү тәртибенә юнәлтте.

Бакчачылар белән очрашу барышында бакчачылык ширкәтләрен комплекслы межалау мәсьәләсе дә каралды. Ләйсән Рәхмәтуллина аңлатканча, Комплекслы кадастр эшләре бер яки берничә катнаш Кадастр кварталы территориясендә урнашкан барлык җир кишәрлекләре һәм күчемсез милек объектларына карата бер үк вакытта яисә коммерциясез берләшмә чикләрендә, әйтик, бакчачылык ширкәте чикләрендә башкарыла. Мондый эшләр бюджет акчалары хисабына да, бакчачыларның үзләре хисабына да башкарылырга мөмкин.

» Әгәр гражданнар яки юридик затлар комплекслы кадастрларга бюджеттан тыш чаралар (мәсәлән, шәхси) хисабына заказ бирсә, алар теләсә кайсы очракта үз чыгымнарын, әлеге эшләргә аерым заказ бирсәләр, һәр күчемсез милек объекты аерым – аерым булса, шактый киметә", - дип өстәде Ләйсән Рәхмәтуллина.

Шул ук вакытта закон нигезендә Россия Федерациясенең һәр субъектында кадастр эшләрен башкаруга максималь дәрәҗәдә чик бәяләрне билгеләү мөмкинлеге карала. Татарстан территориясендә җир кишәрлекләренә карата алар ТР Тарифлар буенча дәүләт комитетының 18.07.2014 ел, № 3 карары белән билгеләнгән. бу җир участогы билгеләнешенә һәм аның урнашуына бәйле рәвештә 3-5 мең сум тәшкил итә. Мәсәлән, бакчачылык өчен билгеләнгән һәм авыл торак пунктларында урнашкан җир кишәрлекләренә карата кадастр эшләренең максималь бәясе 3 874 сум тәшкил итә. Комплекслы кадастр эшләрен башкарганда әлеге бәя берничә тапкыр кимергә мөмкин.

Өстәмә рәвештә хәбәр итәбез, әгәр гражданнарның күчемсез милекне рәсмиләштерү буенча сораулар туа икән, алар тәүлекнең теләсә кайсы вакытында ведомство колл-үзәгенә тәүлек буе түләүсез номер буенча мөрәҗәгать итә алалар 8 800 -100 -34-34 к