Татарстанлыларга Җир һәм күчемсез милек өлкәсендә законнардагы үзгәрешләрнең яңа дайджестын карарга була

2021 елның 15 октябре, җомга

Татарстан Росреестры сайтында 2021 елның III кварталы өчен җир һәм күчемсез милек өлкәсендә законнардагы үзгәрешләрнең чираттагы дайджесты басылды. Документ хакимият органнары, һөнәри берләшмә вәкилләренә һәм гражданнарга ведомство эшчәнлегенең юнәлешләре буенча хокукый яңалыклар турында оператив мәгълүмат бирү өчен эшләнгән.

Росреестр закон чыгару эшчәнлегендә актив катнаша. Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров билгеләп үткәнчә, Росреестр тарафыннан эшләнгән законнар җәмгыять ихтыяҗларына туры килә һәм милек хокукын рәсмиләштерүне камилләштерүгә юнәлдерелгән.

«Аларны уңышлы гамәлгә ашыру өчен безнең өчен җир һәм күчемсез милек өлкәсендәге законнардагы үзгәрешләрне гражданнарыбызга җиткерү мөһим. Моның өчен Росреестр тарафыннан махсус эшләнгән дайджест барлык яңалыкларга да яхшырак ориентлашырга ярдәм итәчәк", - дип ассызыклады Татарстан Росреестры җитәкчесе.

Яңа дайджестта күрсәтелгән үзгәрешләр хокукый нормаларда, алар билгеләнгән:

299-ФЗ номерлы Федераль закон (2021 елның 2 июлендәге), ул крестьян (фермер) хуҗалыгы өчен торак йорт төзү мөмкинлеген күздә тота;

Росреестрның виноград өчен җирләрдән файдалануның яңа төрен кертү турында № П/0414 боерыгы (2021 елның 16 сентябре) ;

Росреестрның № П/0326 боерыгы (2021 елның 30 июлендәге) нигезендә җирләрдән рөхсәт ителгән файдалануның берьюлы берничә төре тасвирламаларына үзгәрешләр кертә;

Росреестрның № П/0217 боерыгы (2021 елның 24 маендагы) белән биналарны сүтүнең фактта тәмамлануын раслаучы документлар булмау проблемасын хәл итә торган;

Росреестрның 2021 елның 23 июлендәге П/0316 номерлы боерыгы (2021 елның 23 июлендәге) машина-урынга хокукларны рәсмиләштерү буенча хокукка ия булучыларның мөмкинлекләрен киңәйтә.

Материаллар аңлаешлы һәм аңлаешлы формада бәян ителгән, алар киң даирә затларга норматив документларның асылын һәм эчтәлеген тиз арада ачыкларга ярдәм итәчәк.

2021 елның II кварталы өчен закон чыгару үзгәрешләренең дайджесты белән сылтама буенча танышырга мөмкин.