Йөздән артык татарстанлы " Гараж амнистиясе»ннән файдаланган инде

2021 елның 8 октябре, җомга

Татарстан реестры мәгълүматлары буенча, «гараж амнистиясе» турындагы закон гамәлгә кергәннән бирле аның мөмкинлекләреннән 115 татарстанлы файдаланган инде. Яңа закон кысаларында Чаллы һәм Казан халкы аеруча актив мөрәҗәгать итә. Әйтик, сентябрь аенда автокалада «гараж амнистиясе» нормаларыннан 46 гараж хуҗасы файдаланган, Казанда – 68. Шулай ук «гараж амнистиясе» ярдәм итүчеләр арасында Чистай районында яшәүче берәү дә бар. Бу-72 яшьлек Павел Арбеев. Гаражны ул 1972 елда ук төзегән, 2018 елда теркәгән, ә менә җир участогын хәзер генә бушлай рәсмиләштерә алган. «Гараж амнистиясе» гамәлдә булганчы Павел Григорьевич җир участогын бары тик кадастр бәясе буенча гына сатып ала ала иде.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова сөйләвенчә, күп кенә хуҗаларның җир кишәрлекләрен милек итеп рәсмиләштерә алмавының тагын бер сәбәбе-гаражларның «биналар»буларак теркәлүе.

"Димәк, гараж билгеләнешендәге объектлар җир белән элемтәгә кермәде, димәк, җир кишәрлекләрен теркәү мөмкин булмады, - дип аңлата Лилия Борһанова. - Күчемсез милек объектының төрен «бина» дан «бина» га суд аша гына алыштырырга була иде. Хәзер исә, әлеге закон ярдәмендә, һәр хуҗаның бу эшне судка кадәр тәртиптә эшләү һәм киләчәктә гараж астында җир участогын теркәү мөмкинлеге бар".

Искәртеп узабыз, Россиядә 1 сентябрьдән башланган» гараж амнистиясе " гаражга гына түгел, җир кишәрлегенә дә хокукны рәсмиләштерүне күздә тота. Шул ук вакытта законнан дәүләт яки оешмадан (шул исәптән тегесеннән дә) гараж алган гражданнар һәм кооперативлардан (ГСК) гараж хуҗалары файдалана ала. Һәм башкаларга да җирле үзидарә органына-Башкарма комитетка җир участогы бирү турында гариза бирергә һәм гаражның шәһәр төзелеше кодексы гамәлгә кергән көнгә кадәр, ягъни 2004 елның 30 декабренә кадәр торгызылуын күрсәтергә кирәк. Җир кишәрлеген милеккә бирү һәм киләчәктә теркәү органына документлар тапшыру турындагы мәсьәләне хәл итү белән күчемсез милек объектының урнашу урыны буенча башкарма комитет шөгыльләнәчәк:Казанда-район администрацияләре, республика районнарында, кагыйдә буларак, Җир һәм милек мөнәсәбәтләре Палаталары.

Игътибарга

Росреестр гражданнарга ярдәм йөзеннән «гараж амнистиясе» буенча Методик тәкъдимнәр эшләде, алар гади һәм аңлаешлы формада гаражларны рәсмиләштерү процедурасы турында гадиләштерелгән тәртиптә сөйли. Аның белән Росреестр сайтында танышырга мөмкин rosreestr.tatarstan.ru " Эшчәнлек «бүлегендә.