җомга

Тимершык мәдәният йортында, китапханә белән берлектә, бөтендөнья икмәк көненә багышланган "Икмәк - табын күрке" танып-белү программасы оештырылды. Чара барышында чәй эчеп утыручылар икмәкнең барлыкка килү тарихы, ипи белән бәйле йолалар һәм ышанулар белән таныштылар. Шулай ук икмәккә багышланган интеллектуаль биремнәр һәм конкурслар тәкъдим ителде! Чыннан да, икмәк - дөньяда иң кирәкле продуктларның берсе, аннан башка, мөгаен, безнең тормышыбызның бер генә көне дә үтми торгандыр. Гомер-гомергә икмәк тормыш, иминлек һәм муллык символы булган. Нәкъ менә икмәккә безнең өстәлдә иң әһәмиятле һәм хөрмәтле урын бирелгән. Чара азагында катнашучылар тәмле икмәктән авыз иттеләр.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

14 октябрь көнне Тимершык авыл китапханәсендә атказанган авыл хуҗалыгы хезмәткәре Раиф Сәмигулла улы Шиһабиев белән очрашу булды.Ул кырык елдан артык авыл хуҗалыгы тармагында эшләгән, күп еллар "Тимершык" колхозын җитәкләгән, нәкъ менә аның җитәкчелегендә хуҗалык Татарстанда иң уңышлыларның берсенә әверелгән. Р.Шиһабиевнең үҗәтлеге, хезмәт сөючәнлеге, таләпчәнлеге һәм кешелеклелеге аңа авыл халкының ышанычын һәм хөрмәтен яуларга ярдәм итте. Ветеран белән очрашуга ,рәхмәт сүзләрен җиткерергә аның җитәкчелегендә күп еллар эшләгән авыл хуҗалыгы хезмәткәрләре җыелды. Истәлекләр дә булды, ветеран хөрмәтенә җырлар яңгырады. Р.Шиһабиев хезмәт еллары, ул еллардагы уңышлар һәм кыенлыклар турында сөйләде, очрашу ахырында оештыручыларга, катнашучыларга рәхмәтен белдерде.

чәршәмбе

15 октябрь көнне Миңгәр авыл китапханәсендә балалар өчен Бөтендөнья чиста куллар көненә багышланган "Чиста куллар-сәламәтлек нигезе" дигән әңгәмә үткәрелде. Чара барышында китапханәче балаларга кул юу кагыйдәләре турында искәртте, кулларны юуның ни өчен кирәклеге һәм сабынны кем уйлап табуы, сабынның нинди төрләре булуы, аны кешенең көндәлек тормышында куллануның мөһимлеге турында сөйләде.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

12 октябрь көнне  Миңгәр авылы клубында Миңгәр башлангыч мәктәбендә  эшләп чыккан мөгәллимнәр очрашты. Бу күркәм, матур очрашуны оештырган Миңгәр авыл клубы мөдире Резеда Камил кызына һәркем рәхмәтле. Бу кичәдә катнашкан һәркемгә зур рәхмәтебезне белдерәбез.

дүшәмбе

Тимершык авыл җирлегендә үзарасалым программасы буенча каты өслекле юллар салу башкарылды. Рамазан ҖЧҖ  Тимершык һәм Кызыл-Мишә авылларында   юл салу эшләрен сыйфатлы итеп  башкарды.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

Авыл хуҗалыгы хезмәткәрләре көне -илебезнең авыл хуҗалыгы һәм эшкәртү сәнәгате хезмәтчәннәре өчен иң мөһим бәйрәм, ул быел 13 октябрьгә туры килә. 10 октябрь көнне Кызыл - Мишә авыл мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре бу бәйрәмгә багышланган «Икмәк бар икән – җыр бар!» дигән рәсем конкурсы үткәрделәр. Китапханәче балаларны ашлыктан алып ипигә кадәр икмәк юлының тарихы белән таныштырды. Китапханәче белән бергә балалар икмәк турындагы мәкальләрне, әйтемнәрне, табышмакларны искә төшерделәр. Балаларга альбом битләренә конкурс тематикасына туры килә торган рәсемнәр ясау йөкләнде. Аларның рәсемнәре ачык, төсле булып чыкты һәм оригинальлеге белән аерылып торды. Чарада катнашучыларның барысы да татлы призлар алды.

җомга

1 октябрь көнне һәр елны Халыкара өлкәннәр көне билгеләп үтелә. Тимершык авыл җирлегенә кергән Тимершык, Кызыл-Мишә, Көек һәм Сабай авылларында Өлкәннәр көненә багышланган бәйрәм концерты уздырылды. Өлкәннәрне Тимершык авыл җирлеге башлыгы Хаҗиев А.Х.  котлады һәм изге теләкләрен җиткерде. Катнашучылар әбиләрне һәм бабайларны шигырьләр, җырлар һәм биюләр белән котладылар. Концерт номерлары кәефне күтәреп кенә калмады, өлкән буын кешеләрен яшьлекләренә дә алып кайтты. Бу матур бәйрәм өлкән буын вәкилләренә очрашу һәм ял итү мөмкинлеге бирә. Бәйрәм чәй өстәле артында дәвам итте.

чәршәмбе

Билгеле булганча, 1 октябрь –Халыкара өлкәннәр көне. Бу бәйрәм хөрмәтенә районда 50 һәм 60 ел бергә яшәгән гаиләләр белән тантаналы чара үткәрелә. Быел чара 1 октябрьдә "Ильвина" ресторанында узды. Әлеге тантаналы чарада Тимершыктан Галимҗановлар гаиләсе, Кызыл- Мишәдән Галимовлар гаиләсе, Миңгәр авылыннан Давытовлар гаиләсе катнашты.

Тэги: Тимершык авыл җирлеге

Октябрь башында өлкәннәр көненә багышланган бәйрәмне билгеләп үтү матур традициягә әверелде. Бу көнне уздырыла торган бәйрәм чаралары ветераннарга рухи ял итәргә, аралашырга, ялгызлыкны җиңәргә мөмкинлек бирә. 1 октябрь көнне Кызыл-Мишә мәдәният йортында, китапханәче белән берлектә, өлкәннәр көне уңаеннан, «Чын йөрәктән» дип исемләнгән бәйрәм кичәсе үткәрелде. Үзешчән сәнгатьтә катнашучылар, мәдәният йорты һәм китапханә хезмәткәрләре кунакларны үзләренең матур җырлары һәм шигырьләре белән сөендерделәр. Яшь артистлар барысына да күңел күтәренкелеге, сәламәтлек һәм аяз көннәр теләделәр. Шулай ук бәйрәм кичәсендә 70-75-80-85-90 яшьлек юбилярлар тәбрикләнде, аларга истәлекле бүләкләр тапшырылды, залда рухи җылылык һәм шатлык атмосферасы хөкем сөрде. Бәйрәм чәй өстәле артында дәвам итте. Өлкәннәребез бер-берсе белән рәхәтләнеп аралаштылар, шатлыклары белән уртаклаштылар, өстәл артында яраткан җырларын да башкардылар. Бәйрәм рухы беркемне дә битараф калдырмады. Барысы да чын күңелдән ял итеп, проблемалары турында онытып, бик күп уңай эмоцияләр алдылар.

сентябрь, 2024 ел
дүшәмбе

Саба муниципаль районы Көек авылы Татарстан урамында ЩПС республика программасы  нигезендә каты өслекле юл җәю эшләре тәмамланды. Эшне “МДСУ Балтач”  ҖЧҖ башкарды.