Лесхоз мәдәният йортында фольклор көне.

2024 елның 23 июле, сишәмбе

17 июльдә Россиядә Бердәм фольклор көне билгеләп үтелә. Бердәм фольклор көне-Россия халыкларының фольклор мирасын саклап калуга, үстерүгә һәм популярлаштыруга ярдәм итә торган яңа Бөтенроссия акциясе. Төп идея-Россия халыкларын, төрле яшьтәге гражданнарны фольклор сәнгатен өйрәнүдә берләштерү.

Бердәм фольклор көнендә, уникаль традицион халык мәдәниятен саклап калу һәм популярлаштыру максатыннан, 18 июльдә Лесхоз авыл клубында «фолькландия иленә сәяхәт»дигән чара үткәрелде. Культорганизатор фольклор һәм гореф-гадәтләр, барлыкка килү тарихы турында сөйләде. Чарада катнашучылар фольклор дөньясына чумдылар: халыкның милли мәдәниятенең үзенчәлеге һәм төрлелеге турында белделәр, борынгы татар җырлары турында белделәр, санаулар, әйтемнәр, мәзәкләр искә төшерделәр, үз әкиятләрен иҗат иттеләр, шулай ук җыр иҗатында үз сәләтләрен күрсәттеләр. Фольклор көне матур һәм күңелле булды!