Эх, итеге дә итеге!

2024 елның 27 феврале, сишәмбе

Кышның очыш вакытында диярлек Россиядә киез итек көнен бәйрәм итәләр. Сарык йоныннан ясалган бу кышкы аяк киеме безнең илдә инде берничә гасыр дәвамында традицион һәм яраткан. Һәр заман өчен бер нәрсә бар, мода аларга тәэсир итми. Бу киез итекләр, чүсинкәләр кыш көне тиңдәшсез алыштыргысыз аяк киеме.  Бу көнне Иштуган мәдәният йорты белгечләре укучылары белән уеннар һәм күңел ачулар аша рус халкының традицияләрен саклау максатыннан «Итек көне» уен программасын үткәрәләр. Балаларны киез итекнең барлыкка килү тарихы белән таныштырдылар, валенкалар турында кызыклы фактлар сөйләделәр. Һәр йортта, борынгы рус традициясе буенча, бер пар итек булырга тиеш, хәтта сувенир итекләр булса да. Тормыш бәхетле булсын өчен, өй тулы касә булырга тиеш. Берсенә тәңкә, икенчесенә конфет куярга кирәк. Балалар кроссвордны чиштеләр, итекләр турында мәкальләр, шигырьләр һәм такмаклар укыдылар, эстафетада катнаштылар. Катнашкан өчен барысы да татлы призлар алдылар.