“Гитарада уйнау" буенча мастер-класс

2023 елның 21 ноябре, сишәмбе

Безнең көннәрдә гитарада уйнау популярлаша бара. Бу аеруча яшьләр арасында ачык күренә. Турпоходлар, җәйге сәламәтләндерү лагерьлары бард башкаручылары җырларына гитара белән учак янында утырмыйча бик сирәк була. Музыка - һәр яшьтә шатлык чыганагы. Кечкенә чагында ук бала сәнгатьнең сихри көчен ача һәм, тәэсирләре җитәрлек бай булса да, аларны үзенең «иҗади продуктында» музыка аша белдерергә омтыла. Музыкаль иҗади эшчәнлек барышында балада иҗади күзаллау, фикерләү, коммуникатив күнекмәләр, эмпатия, башка кешенең позициясен кабул итү сәләте үсә, аның киләчәк рефлексиясе нигезләре барлыкка килә. Иштуган мәдәният йорты һәм китапханәсе белгечләре ПК буенча «Гитарада уйнау» мастер-классы уздырдылар. Гитарада уйнарга өйрәнергә теләгән күп укучылар моны эшләү гаҗәеп авыр дип саныйлар. Ләкин Иванов Петр Иванович мондый куркуларны бетерде. Дәрес башында катнашучыларга гитара тарихы һәм аның төрләре, тавыш чыгару ысуллары турында бераз сөйләде. Аннары мастер-класста катнашучыларны дөрес утыртырга, кулларны куярга һәм иң гади аккордларга өйрәтте. Ахырда барысына да җыр сүзләре язылган кәгазьләр таратылды. Катнашучылар аны гитарада башкарырга һәм җырларга тырыштылар.

Мастер-класс барлык теләүчеләр, яңа килүчеләр һәм беркайчан да гитара тотмаганнар, үзлектән шөгыльләнергә тырышучылар һәм музыканы яратучылар өчен узды.