Халыкның финанс хезмәтләре куркынычсызлыгы дәрәҗәсеннән канәгатьлек дәрәҗәсен билгеләүгә юнәлдерелгән сораштыру

2023 елның 14 ноябре, сишәмбе

Россия Банкы соңгы өч ел дәвамында кредит-финанс өлкәсе оешмалары тарафыннан күрсәтелә торган финанс хезмәтләренең куркынычсызлыгы дәрәҗәсеннән халыкның канәгатьлек дәрәҗәсен билгеләүгә юнәлдерелгән бөтенроссия сораштыру үткәрә (алга таба - сораштыру).

Явыз ниятле кешеләр мошенниклык схемаларын даими камилләштерәләр, әмма акча урлау өчен төп корал булып социаль инженерия алымнарын һәм ысулларын куллану кала, анда кеше психологик йогынты астында булганда, үз теләге белән акча күчерә яки урлауны башкарырга мөмкинлек бирүче банк мәгълүматларын ача. Мондый операцияләр күләме 2022 елда 4,3% ка арткан һәм 14,2 млрд.сум тәшкил иткән, бер ел элек 13,6 млрд. сум булган. Шул ук вакытта Россия Банкы һәм кредит оешмаларының әлеге төр җинаятьләр белән көрәшкә юнәлтелгән эше 2023 елның беренче яртыеллыгында кибермошенникларның банкларның граждан - клиентлары счетларыннан 1,6 трлн сумнан артык суммага акча урлауга 9 миллионнан артык омтылышын чагылдырырга мөмкинлек бирде.

Гражданнарның хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау, технологияләрнең тиз үсеше шартларында финанс хезмәтләренә ышаныч дәрәҗәсен арттыруда чагыла, Россия Банкының кредит-финанс өлкәсенең мәгълүмати иминлеген тәэмин итү буенча эшчәнлегенең төп өстенлекләренең берсе булып тора.

2023 елда сораштыру үткәрү алынган аналитик материаллар базасында Алга таба адымнар ясарга һәм чараларны гамәлгә ашырырга, шул исәптән халыкның финанс киберграмотностен арттыруның яңа ысулларын табарга мөмкинлек бирәчәк.

Татарстан Республикасы Милли банкы бүлекчәсе әлеге сораштыруны үткәрүдә ярдәм иткәне өчен рәхмәт белдерә һәм агымдагы елда район халкын анда катнашырга чакыра. Анкеталауны (физик һәм юридик затлар өчен) язуга кушылган QR-код буенча узарга мөмкин. Максималь колач алу максаты белән күрсәтелгән QR-кодны район Хакимиятенең мәгълүмати стендларында, шулай ук район хакимиятенең сайтында «Интернет» челтәрендә 07.11.2023 елдан 30.11.2023 елга кадәр урнаштыру мөмкинлеген карауны сорыйбыз.

Әлеге сораштыру 07.11.2023 елдан 30.11.2023 елга кадәр Россия Банкының рәсми сайтында урнаштырылган тиешле шәхессез сораштыру формаларын тутыру аша үткәреләчәк.

Сораштыруны түбәндә күрсәтелгән интернет-ресурс сылтамасы яки QR-код буенча үтәргә мөмкин.

Сылтама: http://www.cbr.ru/information security/anketa/