Кулланучы әлифбасы: сатып алынган кул чатырын нинди шартларда алыштырырга яки кире кайтарырга мөмкин?

2023 елның 28 сентябре, пәнҗешәмбе

Яңгырлы көннәрдә, һәркемгә кул чатыры кирәк, әмма аның белән дә кулланучылар арасында төрле хәлләр булырга мөмкин. Әйдәгез, кул чатырын алыштырырга кирәк булган ике очракны карап үтик.

Беренче очрак: сыйфатсыз товар.

Россия Федерациясе «Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законының (алга таба - Закон) 18 статьясына ярашлы рәвештә, товарда кимчелекләр ачыкланган очракта, кулланучы үз теләге буенча түбәндәгеләрнең берсен таләп итәргә хокуклы:

- шул ук маркалы товарга (шушы ук модель һәм (яки) артикулга) алмаштыру;

- сатып алу бәясен тиешле яңадан исәпләү белән башка маркалы (модель, артикул) шундый ук товарга алыштыру;

- сатып алу бәясен чагыштырмача киметүне;

- сатып алу-сату килешүен үтәүдән баш тартырга һәм товар өчен түләнгән сумманы кире кайтаруны.

Сатучы таләп иткәнчә, кулланучы сыйфатсыз товарны сатучыга кире кайтарырга тиеш.

Законның 19 статьясына ярашлы рәвештә, сатып алучы гарантия срогы чорында сатучыга (товар сатып алынган урын буенча) күрсәтелгән таләпләрне куя ала. Законның 18 статьясының 5 пункты нигезендә сатучы сыйфатсыз товарны кабул итәргә, аның сыйфатын тикшерергә, ә кимчелекләрнең килеп чыгу сәбәпләре турында бәхәсле мәсьәләләр булганда товарга экспертиза үткәрергә тиеш. Кулланучы товарның сыйфатын тикшергәндә, экспертиза үткәргәндә катнашырга хокуклы. Аның нәтиҗәләре белән килешмәгән очракта сатып алучы мондый экспертизаның нәтиҗәсен суд тәртибендә хәл итәргә хокуклы.

Законның күрсәтелгән статьясында каралган хокукны гамәлгә ашыру өчен кулланучыга дәгъва (гариза) төзергә һәм нинди хокук белән файдаланырга теләвен күрсәтергә кирәк. Бу язма таләпнең күчермәсендә сатучының култамгасы яки почта аша таләпләр җибәрүне раслаучы документлар (чек, хәбәр) булырга мөмкин.

Законның 22 статьясына ярашлы рәвештә, кулланучы түбәндәге таләпләрне куярга хокуклы:

- зонтик бәясен чагыштырмача киметү турында;

- кимчелекләрне бетерүгә чыгымнарны түләтү турында;

- сыйфатсыз товар өчен акчаны кире кайтару турында;

- зыянны түләтү турында.

Кулланучының күрсәтелгән таләпләрен сатучы тиешле таләп куелганнан соң 10 көн эчендә канәгатьләндерергә тиеш.

Законның 23 статьясы нигезендә, Законның 22 статьясында каралган сроклар бозылган очракта, сатучыдан таләпне канәгатьләндерү вакыты чыккан һәр көн өчен товар бәясеннән 1 процент күләмендә неустойка алына.

Икенче очрак: зонт зурлыгы, төсе, тышкы кыяфәте, башка характеристикалары буенча туры килми.

Законның 25 статьясының 1 пунктына ярашлы рәвештә, кулланучы, әгәр күрсәтелгән товар формасы, габаритлары, фасоны, төсе, күләме яки комплектациясе буенча туры килмәсә, әлеге товар сатып алынган сатучыдан тиешле сыйфатлы азык-төлек булмаган товарны шундый ук товарга алмаштырырга хокуклы.

Кулланучы тиешле сыйфатлы азык-төлек булмаган товарны сатып алу көнен исәпкә алмаганда, ундүрт көн дәвамында алмаштырырга хокуклы.

Әгәр товар кулланылышта булмаса, аның товар төре, куллану үзлекләре, пломбалары, фабрика ярлыклары сакланып калса, шулай ук товар чегы яки касса чегы яки күрсәтелгән товар өчен түләүне раслаучы башка документ булса, тиешле сыйфатлы азык-төлек булмаган товарны алмаштыру үткәрелә. Кулланучының товар чегы яки касса чегы яки товар өчен түләүне раслаучы башка документ булмавы аны шаһит күрсәтмәләренә сылтама ясау мөмкинлегеннән мәхрүм итми.

Әгәр сатучыга мөрәҗәгать итү көнендә сезгә тәкъдим ителгән ассортименттан бернәрсә дә туры килмәсә, сез сатып алудан баш тартырга һәм зонтик өчен түләнгән акчалата сумманы кире кайтаруны таләп итәргә хокуклы. Товар өчен түләнгән акчаны кире кайтару турындагы таләп күрсәтелгән товарны кире кайтарганнан соң өч көн эчендә канәгатьләндерелергә тиеш.