2023 елның 9 августы, чәршәмбе

Татарстан җитештерүчеләрен үз продукцияләрен маркетплейсларда нәтиҗәле сатарга өйрәтәчәкләр.

ТР Икътисад министрлыгы, ТР Эшкуарлыкка ярдәм фондының "минем бизнес" үзәге белән берлектә, Татарстан эшкуарлары һәм үзмәшгульләр продукциясен маркетплейсларда алга этәрү буенча «Pro_markетплейс» укыту форум-марафоннарының яңа сериясен башлап җибәрә. Беренче укыту марафоны 14 августтан узачак һәм Wildberries маркетплейсында пропагандалауга багышланачак.

Чаралар «кече һәм урта эшкуарлык»милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында онлайн-форматта уздырылачак. Барысы яңа укыту марафоннары сериясе кысаларында PRO Маркетплейс wildberries, Ozon, Яндекс Маркетта һәм KazanExpressта продукцияне алга сөрү буенча дүрт форум-марафон үткәрү планлаштырыла.

Укыту форум-марафоннары кысаларында катнашучылар түбәндәге юнәлешләр буенча белем алачак:

Маркетплейска Күзәтү Шәхси кабинет белән танышу, мөмкин булган логистик схемалар;
Товар картасы-товар картасын ничек дөрес төзергә, селлерлар нинди хаталар ясыйлар;
SEO-оптимизация-нәрсә өчен һәм аны ничек дөрес кулланырга;
Яңа селлер өчен реклама кораллары;
Тәҗрибәле селлер өчен реклама кораллары;
Тышкы үсеш каналлары;
Конкуренция анализы-көндәш анализы нигезендә алга бару стратегиясен ничек эшләргә;
Маркетплейста урнаштыруның нәтиҗәлелеге сату статистикасын анализлау (аналитика, хисаплар).
Белемнәрен ныгыту өчен экспертлар реаль мисаллар нигезендә товар карточкасын анализлаячаклар, хаталарны чишәчәкләр һәм оптимизация үткәрәчәкләр. Укыту модульләрен узу һәм биремнәрне уңышлы үтәү нәтиҗәләре буенча марафонда катнашучылар электрон сертификат алачак.

Укыту форум-марафоннарын үткәрү графигы:

"PRO_Wildberries" 2023 елның 14-28 августында.

"PRO_Ozon" 2023 елның 18 сентябреннән 2 октябренә кадәр.

"Pro_яндекс Маркет" 2023 елның 16-30 октябрендә.

"PRO_KazanExpress" 2023 елның 13-27 ноябрендә.

"Электрон коммерцияне үстерү (e-commerce) бүгенге көндә безнең республика өчен дә, тулаем ил өчен дә өстенлекле юнәлешләрнең берсе булып тора. Электрон мәйданчыклар тиз үсеш темпларын күрсәтә һәм, традицион сәүдә челтәрләре белән беррәттән, гражданнар тарафыннан товарлар сатып алуның гадәти ысулына әверелде», - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов.

Мидхәт Шаһиәхмәтов билгеләп үткәнчә, 2019 елдан республикада интернет-сәүдәне үстерү программасы гамәлдә, ул яхшы нәтиҗәләр күрсәтте, шуңа күрә аны 2025 елга кадәр озайту турында Карар кабул ителде.

2023 елның беренче яртыеллыгы йомгаклары буенча маркетплейсларда үз товарларын сатучы Татарстан сатучылары саны еллык исәпләүдә 80% ка артты һәм 53 865кә җитте. 2022 елда аларның кереме 50 млрд сумнан артып киткән, ә Россия маркетплейсларында сатучыларның гомуми саны 1 млн кеше планкасыннан артып киткән.

"2022 елда уздырылган беренче дүрт укыту марафоны практикасы бик яхшы нәтиҗә күрсәтте – аларда 2000гә якын кеше катнашты, шуларның 70% маркетплейсларда уңышлы сәүдә итә башлады. ТР Эшкуарларга ярдәм фондының» минем бизнес «үзәге җитәкчесе Линара Бурханова укулар үткән эшкуарларның айга бер миллион сумлык әйләнеш планкасын узганнары турында сөйләде.

Татарстан Республикасы территориясендә теркәлгән барлык теләүчеләр дә укырга керә ала.

Форум-марафоннарда катнашу өчен теркәлү РФ МСП.цифрлы платформасында «төбәк ярдәм чаралары» бүлегендә инде бар, хезмәт: «маркетплейсларда продукцияне алга сөрү буенча укыту форум-марафоннарына язылу». Гариза бирү буенча күрсәтмәләр:

Компьютердан гариза бирү: https://cli.co/RCjEERS.

Смартфоннан гариза бирү: https://cli.co/n0TTtmN.

«Минем бизнес» үзәгеннән бушлай хезмәтләр алу өчен цифрлы платформада гариза бирү һәм үзмәшгульләргә ярдәм итүнең барлык мәсьәләләре буенча эшмәкәрләр кайнар линиягә +7(843)524-90-90 телефоны буенча мөрәҗәгать итә ала.