Бәйрәм чарасы

2023 елның 27 июне, сишәмбе

Православие бәйрәмнәрен үткәрү, балаларны рус һәм удмурт халкының көнкүреше һәм традицияләре белән таныштыру буенча чаралар әхлакый сыйфатлар формалаштыру чыганагы булып тора. Безнең авылда православие традицияләрен  хөрмәт итәләр. Иштуган мәдәният йорты белгечләре "Ах,Троица зеленая пора" Троицага багышланган чара үткәрде. Борынгы заманнардан ук кешеләр урманны данлаганнар һәм саклаганнар, ә халык каенны бик яраткан яхшылык, чөнки ул мәхәббәт һәм чисталык символы. Нәкъ менә рус гүзәле каен безнең бәйрәмнең төп героена әверелде. Бу бәйрәм аша без балаларны Троица бәйрәме йолалары белән таныштырдык, шуның белән рус һәм удмурт халык мәдәниятенә, аның традицияләренә мәхәббәт, бер-беребезгә хөрмәт, табигать әниебезгә кайгырту тәрбияләдек. Кудрявая красавица турында кыскача сөйләгәннән соң, алып баручылар балаларны «Веночки»уйнарга чакырдылар. Аннары без балалар белән каенны тасмалар белән бизәдек һәм аңа үз теләкләребезне әйттек. Аның тирәсендә хорлар йөрде һәм җырлар җырланды, уеннар уйналды. Рус каенына багышланган бәйрәм җылы, якты, шатлыклы булды!