Иштуган авыл җирлегенең удмурт фольклор коллективы «Тюрагай»ның Гырон Быдтонда катнашуы

2023 елның 22 июне, пәнҗешәмбе

Һәр зур чараның үз символы бар. Яки, һәрхәлдә, булырга тиеш. Хәзерге 25 нче «Гырон быдтон» да бу очрактан читтә калмаган. Нырья мәдәният йорты янындагы зур бәйрәм мәйданчыгына керү урынында кунакларны сабан сукасы куелган постамент каршы алды. Бүгенге аграрийларда андыйлар кулланылмый, алар белән атларда гына сукалаганнар.

Болар барысы да Кукмара районында да, бәйрәм үзәгенә әверелгән удмуртлар күпләп яшәгән иң зур авылларның берсе булган Нырьяда да бар. Ачылыш чарасында, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин билгеләп үткәнчә, удмуртлар республикада татарлар, руслар һәм мордвалардан соң дүртенче урында тора. "Гырон Быдтон, Сабантуй, Каравон, Семык, Уяв һәм башка бик күп бәйрәмнәр — Татарстанның күпмилләтле халкы арасында дуслыкны һәм татулыкны саклап калу турында кайгырту һәм көндәлек тормышыбыз. Башкача яшәргә ярамый» - ди ул.

Удмурт теленнән тәрҗемә иткәндә бәйрәмнең исеме «сөрүнең тэмамлануы» дип тәрҗемә ителә, һәм аны традицион рәвештә язгы-кыр эшләрен тәмамлау, болыннар чәчәк ату вакытында үткәрәләр. Бу вакыт җәйге кояш торуының соңгы көннәренә туры килә, ул вакытта удмуртлар борынгы заманнардан күкләргә һава торышы өчен рәхмәт белдергәннәр һәм мул уңыш өчен дога кылганнар. Бүген "Гырон Быдтон" халык традицияләренә тугрылыгын да күрсәтә, аларны фольклор коллективлары репертуарында гына түгел, ә, иң мөһиме, тәрбия эшендә һәм көнкүрешендә дә саклыйлар.

2023 елның 17 июнендә юбилей бәйрәме төрле милләт кунакларының рекордлы санын җыйды алдан исәпләүләр буенча 3 меңнән артык. Кукмара җиренә Удмуртия, Пермь крае, Киров һәм Свердловск өлкәләреннән иҗат коллективлары килде. Татарстанны Агерҗе, Баулы, Менделеевск, Түбән Кама, Балтач, Алабуга, Саба, Мамадыш, Кукмара муниципаль районнары, Казан һәм Яр Чаллы ансамбльләре тәкъдим итте.