Юбилей кичәсе

2023 елның 14 апреле, җомга

2023 ел милли мәдәниятләр һәм традицияләр елы дип игълан ителде.   Бу ел кысаларында Иштуган мәдәният йортында удмурт фольклор коллективы «Тюрагай» оешуга 25 ел тулуга юбилей кичәсе узды. Кичә коллективның иҗаты турында видеоролик белән башланды. Аннары юбилярлар чишмә янында кичке утырышлар күрсәттеләр. Чарада шулай ук Татарстан Республикасыннан чакырылган коллективлар катнашты: «Сактон» удмурт халык фольклор ансамбле (Кукмара районы), «Сударушка» рус халык ансамбле (Иске Икшурма мәдәният йорты Саба районы), «Зиляйлюк» татар фольклор коллективы (Шекше мәдәният йорты Саба районы), «Салам» чуаш коллективы, башкорт коллективы «Сынрау торна» (Казан шәһәре Халыклар дуслыгы йорты), керәшен фольклор коллективы асыл тәңкә (Питрэч районы), Вуюись удмурт фольклор коллективы (Балтач районы), татар фольклор коллективы Умырзая (Иштуган МЙ), балалар удмурт фольклор коллективы Шундыос (МБОУ Иштуган урта гомуми белем бирү мәктәбе). Котлау сүзләре белән Саба районы мәдәният бүлеге башлыгы Заһидуллин Рөстәм Фидаилевич, Иштуган авыл җирлеге башлыгы Гайнетдинов Д.М., «НКА удмуртов ТР» РОО идарәсе рәисе ярдәмчесе — идарә әгъзасы Чайникова Ога Владиславовна, Саба муниципаль районы удмуртов автономиясе рәисе Макаров Анатолий Владимирович һ.б. чыгыш ясадылар.. Кич дуслар белән очрашу, елмаю һәм бер-берсе белән матур кәеф белән уртаклашу өчен бик яхшы сәбәп булды.