ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының республиканың психиатр-наркологлары белән киңәшмә нәтиҗәләре.

2023 елның 31 марты, җомга

Кичә, 30 мартта, ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының Татарстан Республикасы табиб-психиатр-наркологлары белән киңәшмәсе булды.

Киңәшмәдә алкоголь һәм наркотик матдәләр куллану белән бәйле наркологик бозылулар буенча төп күрсәткечләр яңгырады.

Мәсәлән, Республика клиник наркология диспансеры (РКНД) мәгълүматлары буенча 2022 елда 4036 наркология бозылуы теркәлгән, бу
2021 ел күрсәткеченнән 3,6% ка, ә 2019 ел күрсәткеченнән 3,1% ка түбәнрәк.

Беренчел авырулар структурасында, алдагы еллардагы кебек үк, күпчелек өлеше алкоголь куллану белән бәйле бозылулар белән бәйле.

ТР Кулланучылар күзәтчелеге мәгълүматлары буенча:

2021 ел белән чагыштырганда алкоголь һәм спиртлы сыеклыклар белән кискен агулану очраклары саны 12% ка кимегән;
агуланучыларның төп өлеше-18 яшьтән өлкәнрәкләр (88%);
агуланган балигъ булмаганнар өлеше 2021 ел белән чагыштырганда 10 проценттан 12 процентка кадәр арткан.
Бу яшүсмерләр арасында профилактик чараларны көчәйтү кирәклеген күрсәтә. Токсикология бүлегенең балигъ булмаган пациентларына консультацияне турыдан-туры стационарда табиб-наркологлар оештыру бурычы куела.

РБСМЭ мәгълүматлары буенча, спиртлы продукция белән агулану нәтиҗәсендә үлемнәр саны кими.

Шул ук вакытта, ТР Дәүләт алкоголь инспекциясе мәгълүматлары буенча, җан башына алкоголь продукциясен сату күләме арткан. Әгәр 2021 елда ул 14,4 литр тәшкил итсә, 2022 елда җан башына елына 15 литрга кадәр үскән.

2022 елда Татарстан Республикасында эшкә яраклы яшьтәге халык үлемен киметү буенча ТР ССМ беренче чираттагы чаралар планын үтәү максатыннан түбәндәге чаралар үткәрелде:

Психиатр-нарколог табиб. Психиатр-нарколог күзәтүе астында булган 409 кеше табиб-терапевт, гомуми практика табибы, табиб-кардиологка җибәрелә. 206 кеше (50,4%) табиб психиатр-нарколог тарафыннан консультацияләр алган.
Табиб-терапевт, гомуми практика табибы, табиб-кардиолог. Эшкә яраклы яшьтәге 321 кеше алкоголь-ассоциацияле авырулар (хроник панкреатит, бавырның алкоголь циррозы, кардиомиопатия) белән киңәшләшкән һәм табиб психиатр-наркологка җибәрелгән. 13 кеше (4%) табиб психиатр-нарколог тарафыннан исәпкә куелган.
Киңәшмәдә 2023 елда хәл ителергә тиешле кискен проблемалар яңгырады:

Нарколог-табиб тарафыннан балигъ булмаган пациентларга консультация ярдәме күрсәтүнең түбән булуы. Балигъ булмаганнар арасында алкоголь һәм спиртлы сыеклыклар белән агулану саны арту.
Наркомания синдромы стадиясендә диспансер күзәтүе астына алынган пациентлар санының артуы.
«Диспансер күзәтүе астында торучылар саныннан медицина реабилитациясенең амбулатор программаларына кертелгән наркологик тайпылышлы пациентларның өлеше» күрсәткеченең максатчан кыйммәтенә ирешелмәгән (аудит нәтиҗәләре буенча ачыкланган).
Амбулатор шартларда медицина ярдәме күрсәтүче бүлекчәләрдә табиб-психиатр-наркологларның табиб вазифаларының Түбән комплектлануы (аудит нәтиҗәләре буенча ачыкланган).