ТР ДБУ «Укыту-тәҗрибә Саба урман хуҗалыгы» микроклональ вегетатив үрчү лабораториясенә Әхмәдулла Газизуллин исеме бирелде

2023 елның 21 марты, сишәмбе

20 мартта Лесхоз бистәсендә Россия Федерациясенең, Татар АССРның атказанган урманчысы, галим, танылган урманчы Әхмәдулла Газизуллин исемендәге «укыту-тәҗрибә Саба урман хуҗалыгы» ТР ДБУның төп урман барлыкка китерүче һәм декоратив токымнарның микроклональ вегетатив үрчү лабораториясен бирү тантанасы булды.

ТР Урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров исеменнән чарада катнашучыларны эшләр идарәчесе Эльмира Шагаева котлады.

Әхмәдулла Хадеевич үз эшенең бөек кешесе һәм чын профессионалы булган. Аның җитәкчелегендә утырту материалы үстерү, урман ресурсларын куллануны һәм үрчетүне оптимальләштерү буенча тәкъдимнәр эшләнде, – дип билгеләп үтте Эльмира Шагаева. - Әхмәдулла Газизуллин исемен алган лаборатория урман тармагын алга таба үстерүгә, урман культуралары җитештерүнең нәтиҗәлелеген арттыруга, республика урманнарының токым составын яхшыртуга ярдәм итәр дип ышанам».

Шулай ук чарада Саба муниципаль районы башлыгы Рәис Миңнеханов, Казан дәүләт аграр университеты ректоры Айрат Вәлиев, ТР «Саба урманчылыгы» ДКУ җитәкчесе-урманчысы Илһам Рәхмәтуллин һ. б. чыгыш ясады.

Белешмә өчен.

Газизуллин Әхмәдулла Хадеевич (20.03.1931 15.09.2021) урман хуҗалыгы һәм урман фәнен үстерүгә бәяләп бетергесез өлеш керткән. Ул урман туфрагын өйрәнү, урманны өйрәнү һәм урманнан файдалану өлкәсендә 250 дән артык фәнни һәм фәнни-методик хезмәт авторы.

Үзенең хезмәт эшчәнлегендә Әхмәдулла Газизуллин Саба урман хуҗалыгының урман культуралары мастеры, Югары Катун урман хуҗалыгы урманчысының ярдәмчесе (Алтай крае), Лубян урман хуҗалыгы-техникумы укытучысы, Баганин урман хуҗалыгының Ромодан урманчылыгы урманчысы, Кама мехлесхозының баш урманчысы, Яшел Үзән тәҗрибә-күрсәткеч мехлесхозда, Өлкән укытучы, доцент, профессор, экология кафедрасы мөдире, Мари дәүләт техник университетының туфракны өйрәнү һәм табигатьтән файдалану, Казан авыл хуҗалыгы академиясенең урманчылык һәм урман культуралары кафедрасы мөдире, ТР ДБУ «уку-тәҗрибә Шәһәр яны урман хуҗалыгы»директоры, директор урынбасары.

Нәтиҗәле, иҗади хезмәте һәм үз эшенә тугрылыгы өчен Әхмәдулла Һади улы «РСФСР урман байлыкларын саклаган һәм арттырган өчен» билгесе белән бүләкләнә, «Татар АССРның Атказанган урманчысы», «Россия Федерациясенең Атказанган урманчысы», «хезмәт ветераны» һ. б. мактаулы исемнәргә лаек була.